Statik ve dinamik yükler altında en ekonomik kapalı yanaşma yapı tipinin analizi
The Analysis of most economic closed berthing construction type under static and dynamic loads
  1. Tez No: 128603
  2. Yazar: ALİ SUAT BUĞRAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kıyılar toplumlar tarafından çeşitli şekillerde kullanılmakla birlikte en geniş kullanımı deniz ticareti, turizm ve balıkçılık gibi amaçlarla olmaktadır. Bu faaliyetlere katılan gemiler ve küçük tekneler (yatlar, balıkçı tekneleri vb.) dalga, akıntı, fırtına ve buz gibi dış etkenlere karşı korunmak amacıyla korunmuş bölgeler ararlar. Bu tip tabii veya yapay olarak korunmuş bölgelere barınak adı verilir. Diğer taraftan korunmuş bölgelerde eğer gemilerin çeşitli ihtiyaçları karşılanıyorsa, bakım ve onarımları yapılıyor veya inşaa edilebiliyorsa, yükleme ve boşaltma hizmetleri veriliyorsa ve depolama imkanları mevcutsa bu tip bölgelere liman adı verilir. Yeni yapılacak veya varolup da geliştirilecek bir limanın planlanmasına başlarken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler; optimum ekonomi, optimum emniyet ve optimum estetiktir. Liman planlaması; yer seçimi (yer araştırması, zemin araştırması), liman boyutlarının ve hizmetlerinin belirlenmesi (liman trafiği, gemilerin tip ve boyutları, yanaşma yeri gereksinimleri), genel liman taslağı şeklinde üç ana fazda gerçekleştirilmektedir. Yanaşma yerleri bir limanın iç yapı elemanlarındandır. Yanaşma yerlerinin denize doğru uzananlarına iskele, kıyıya paralel olarak inşaa edilenlerine rıhtım denir. Yanaşma yerleri projelendirilirken zemin parametreleri, deniz taban eğimi, yanaşacak gemi boyutları ve yanaşma yeri arkasında kalan depolama alanları, yükleme boşaltma yerleri göz önüne alınır. Çalışmaya konu olan L tipi, beton bloklu ve kesonlar kabul edilen aynı yükler altında, aynı zemin parametreleriyle depremli ve depremsiz haller için boyutlandırılmış ve DLH'nın birim fiyatları esas arınarak yaklaşık maliyetleri hesaplanmıştır. Bu işlemler farklı derinliklerde tekrar edildikten sonra ekonomik kıyaslamaları yapılarak hangi tip yanaşma yerinin daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda deprem etkisi de göz önüne alındığında, en ucuz yanaşma yapısının L tipi rıhtım olduğu belirlenmesine rağmen, uygulamada her zaman bu yapının ekonomik olacağı anlamına gelmemelidir. Çünkü zemin,yapı tipi seçiminde önemli bir faktördür. Ayrıca büyük boyutlardaki L tipi bloklarda taşıma ve kaldırma problemi söz konusudur, buna karşın kesonlar yüzdürülerek yerine yerleştirilebilmektedir. Anahtar Kelimeler : Beton blok tipi rıhtım, 1 tipi rıhtım, keson, maliyet, ekonomi. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coast are used by people for various purposes but the most common usage is made like sea trade, tourism and fishing. The ships and the small boats(yachts and fishing boats etc.) which are taking part of this activity, try to find protected areas to beware of external factors like waves, currents, storm and icing. This type natural and artificial protected area is called harbour. On the other hand, if the ships' various requirements are provided, ships' maintenance and repair is made or the ship could be builded, handling service is given and storage facilities are existed in this protected areas then this type of area is called port. The most importanat factors in planning of the port to build or to develop are; optimum economy and optimum safety. Port planning is made in three steps. They are; choosing place(place research, soil research), determining port size and services(port traffic, types and size of the ships, berthing place requirements), port's general plan. Berthing places are internal structures of a port. Berthing place which is extended towards the sea is called pier and which is builded parellel to the coast line is called quay wall. When designing a berthing place, soil parameters, sea bed slope, size of the ships, storage sites behind the berthing place and handling facilities should be take into account. L type, concrete block type and caissons which are the subject of this thesis are dimensioned with same acceptable loads and same soil parameters for both state of earthquake and state of without earthquake and approximate cost is estimated by DLH's cost rates. This process is repeated for different depths and with economic analogy, it is determined that which type is the most economic. Althogh it is determined that L type quay wall is the most economic with state of earthquake, in practice it may not be. Because soil type is an important factor for planning of structure. Further more carrying and handling is a problem with big sized L type blocks. But on the other hand the caissons are could be fixed by floating. Keywords : Concrete block type quay, 1 type quay, caisson, cost, economy. x