Merkezi sistem ile kombi sisteminin maliyet ve işletme açısından ekonomikliğinin araştırılması
The Research of the economical approach about the cost and the operation in both central heating system and wall mounted boiler system
  1. Tez No: 128602
  2. Yazar: AYK NURHAN KAZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
IX ÖZET Günümüzde teknoloji ilerledikçe, insanların daha konforlu yaşam şartlarına daha ekonomik olarak sahip olabilmeleri amacı doğrultusunda, ısıtma tesisatında çeşitlilikler oluşmuştur. Topluluk içinde yaşamanın gerekliliği olarak binalarda çoğunlukla 90' H yıllatın basma kadar merkezi ısıtma sistemleri kullanılmış, ancak insanların ekonomik bağımsızlık istemeleri sonucu ile kombili sistemler ortaya çıkmış ve yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ısıtma tesisatında kullanılan cihazlar ayrıntılı olarak incelenmiş, tesisat kurulurken gerekli olan tüm pratik bilgiler verilmiş, örnek bir binanın merkezi ve kombili ısıtma tesisatı projeleri hazırlanarak iki farklı sistemin ekonomiklik analizleri yapılmıştır. Anahtar kelimeler; Isıtma tesisatı, merkezi sistem, kombili sistem, ekonomiklik, konfor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world with the current speed of improvements in technology, people strive to achieve maximum comfort levels at the most economic costs. And due to this fact heating sytem have been evolved. Residential buildings have been conditioned with central heating systems for many years until a rise in demand for individual controlled systems which offered financial independency for the users. This report analyses the different means and elements of heating systems as well as supplying all the practical installation toolkits. A thorough anaylses have been put out by comparing a typical building's central heating system versus individual controlled systems in terms of comfort and cost. Key words : Heating systems, central heating system, wall mounted boiler, economic cost, comfort.