GSM altyapısı ve insan sağlığı üzerine yapılan araştırmalar
GSM overview and studies on human health
  1. Tez No: 128617
  2. Yazar: RIFAT KORAY TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
GSM ALTYAPISI VE İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE YAPILAN ÇALIŞMALAR R. Koray TÜZÜN Elektrik Mühendisi, Yüksek Lisans Tezi Cep telefonu kullanımı, günümüzde hızlı ve yaygın bir biçimde artmaktadır. İlk bölümde Mobil Haberleşme Sisteminin çalışma prensibi,hücresel telefon teknolojileri incelenmiş, görevleri ve özellikleri teknik olarak ayrıntılı verilmiştir. İkinci bölümde çeşitli kuruluşlar tarafından yayınlanan en son bilimsel veriler incelenerek cep telefonlarının ve baz istasyonlarının ürettiği magnetik alan değerleri, maruz kalma için verilen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Kesin bir kanıt bulunmamasına rağmen, bunların insan sağlığına zarar verebilecek olası etkilerine karşı dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınabilecek ön tedbirler detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
GSM OVERVIEW AND STUDIES ON HUMAN HEALTH R. Koray TÜZÜN Electrical Engineering, M. S. Thesis In today's world, mobile phones are very common and the usage is increasing everyday. The fast spread of this technology raises questions regarding its possible harmful effects on health. In the first part, the underlying principle of the mobile cellular system -especially GSM- with its network elements will be examined. In the second part, electromagnetic field values generated by mobile phones and base stations are compared with exposure guidelines by taking the latest published scientific data into consideration. Although there is no certain evidence of harmful effects, precautions that can be taken against any possible adverse effects have been studied in detail. Keyboards: Health, GSM, Mobile Phones. JURY: 1. Doc. DR. Nurettin UMURKAN Date : 23.08.2002 2. Doc. DR. Celal KOCATEPE Page: 269 3. Assist. Proff. Herman SEDEF xx