Çok katlı yüksek yapılarda betonarme çelik ve kompozit taşıyıcı sistemli yapıların ekonomik yönden karşılaştırılması
Economically comparison of multistorey tall buildings designed under concrete steel and composite construction system
- Tez No: 128618
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Günümüzde çok katlı yüksek yapılar sosyal yaşamın ve iş hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuşlardır.Bu sebeple inşaat mühendisliği alanındada çok katlı yüksek yapılar sıklıkla karşılaşılan projeler arasında yerini almaktadır. Özellikle bu yapıların projelendirilmesi aşamasında yapıya etkiyen yükler, yapım kriterleri ve yapının kullanışlılığı büyük önem kazanmaktadır.Bu nedenle taşıyıcı sistemin tespiti, taşıyıcı sistem elemanlarının dizaynı ve birleşim şekilleri tesbitinde maksimum ekonomi ve güvenilirlik sağlanmalı ve yapı bu kriterler gözönünde bulundurularak dizayn edilmelidir. Şüphesiz ki günümüz ekonomik şartlarında ve mühendislik etiği gereği tasarımın ekonomikliği yapının güvenilirliği ve kullanışlılığı ile birlikte ön planda tutulmak ve taşıyıcı sistem ekonomik, uygulanabilir ve fiyat performansı açısından seri imalata izin verecek standartlar gözönünde bulundurularak seçilmelidir. Taşıyıcı sistemin tasarımında inşaat süresininde gözönüne alınması gerekmekte ve taşıyıcı sistemin ekonomik değeriyle birlikte değerlendirilmelidir. Çok katlı yüksek yapılarda taşıyıcı sistemlerin sınıflandırılması aşağıdaki şekilde özetlenebilir:. Malzeme: Betonarme, Çelik, Kompozit,. Yerçekimi kuvvetlerine dayanıklı sistemler: Döşeme iskeleti, Kolonlar, Kafesler, Temeller,. Yatay yüklere dayanıklı sistemler: Perde duvarlar, Çerçeveler, Kafesler, Diyaframlar,. Yatay yükün büyüklüğü ve tipi: Rüzgar, Deprem(Sismik),. Mukavemet ve servis gereksinimleri: Hız(akselerasyon), Ötelenme, Düktilite, Çok katlı yüksek yapılarda kullanılan taşıyıcı sistemlerden bazıları aşağıda gösterilmiştir:. Çerçeve sistemler. Perde duvarlı sistemler. Çerçeve ve perde duvarlı sistemler. Çekirdekli sistemler. Tübüler sistemler. Kompozit sistemler Yapının ekonomik biçimde tasarımı; yukarıda anlatılan kriterlerin yanında yapının yapılacağı zemin durumuna, yapının kat adedine, yapının yüksekliğinin taban alanına oranına, yapım kriterlerine, bölgesel yönetmeliklere, işgücü maliyetine, malzeme temini kriterlerine ve mekanik sistem kriterlerine bağlıdır. Taşıyıcı sistem bu kriterler gözönünde bulundurlarak tasarlanmalıdır. Yapılan bu tez çalışmasında yukarıda anlatılan kriterler gözönünde bulundurularak standart yüklere maruz büro olarak tasarlanmış bir yapı betonarme,çelik ve kompozit sistem olarak tasarlanmış ve statik dinamik analizleri yapılarak maliyetleri kıyaslanmıştır. Anahtar Kelimeler : Yüksek yapılar, betonarme, çelik, kompozit, taşıyıcı sistem ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In nowadays tall buildings take important place in our social and business lifes.So that reason in civil engineering tall buildings are the most encountered projects in this field. Especially in the planning of the tall buildings, loads that effects the tall buildings, construction criterians and the usefulness of the buildings take importance.For that reason in the demonstration of tall buildings, design of system elements, and in the fixing condtions the system must be in the maximum economic condition and reliability. But certainly for the economic conditions of these days and the rules of engineering the economy of the design must be seizing with the realitibility and usefulness of the building and the construction of the system must be selected to be applied and give chance for serial production. Also construction time must be easily available in the design of construction system. Classification for tall buildings construction system can be summarized like defined below;. Material Reinforced concrete, steel, composite material. Systems that resists to gravity forces Floors, columns, cages, foundations. Systems that resists horizontal forces Shear walls, frames, cages, diaphrams. The type and magnitude of the horizontal forces Wind, Earthquake(sismic). Resistence and service needs Speed(acceleration), translation, ductility Some of the construction systems that are used in tall buildings summarized below;. Frame systems. Shear wall systems. Frame and shear wall systems. Tubular systems. Nucleus systems. Composite systems For the economically design of the construction system ground formation, floor number, height /foundation area of the building, construction criteria, regional rules, worker cost, and providing of materials are also important.So the construction system must be designed for these criterias.In this thesis a building designed for use as a office building and static and dynamic analysis made for three construction systems that are reinforced concrete, steel, and composite systems and results of the cost of the buildings is compared. Keywords :Tall buildings, concrete, steel, composite, construction system