Küçük hidroelektrik santraller yardımıyla deniz suyundan elektroliz yöntemiyle hidrojen eldesi, elde edilen hidrojenin depolanması ve iletimi ile ilgili maliyet analizleri
Hydrogen production via electrolysis with the help of small hydroelectric power stations, storage and transportation of the produced hydrogen and related cost calculations
  1. Tez No: 128627
  2. Yazar: İNCİ ÇAĞLA GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Enerji ihtiyacı ilk çağlarda çok sınırlı hissedilmesine karşın, insanlığın gelişimine paralel olarak ön plana çıkmakta ve çok daha fazla önem kazanmaktadır. Enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile, insanlık tarihi kadar eski geçmişe sahip olan fosil yakıt kullanımının, sınırlı rezervleri ve çevreye verdiği ciddi zararlar nedeniyle, yeni bir ideal enerji arayışı başlamış ve hidrojen enerjisi sayısız avantajları ile geleceğin enerjisi olmaya aday olmuştur. Bu araştırmada hidrojen enerjisinin, yeryüzünde en bol bulunan kaynaklardan olan deniz suyundan çok basit ve zararsız bir yöntem olan elektrolizle üretilmesi ve daha sonra çeşitli şekillerde depolanması ve iletimi ile ilgili maliyetler incelenmiştir. Deniz suyu ilk olarak ters ozmoz yöntemiyle arıtılarak tatlı su haline getirilmiş ve daha sonra elektrolizle hidrojen elde edilmiştir. Bu işlemler esnasındaki yüksek enerji ihtiyacından dolayı yüksek olan maliyetleri bir miktar azaltabilmek için enerjinin küçük hidroelektrik santralden karşılanması düşünülmüş ve bu santralin kuruluş ve birim enerji maliyetleri hesaplanmıştır. Araştırmada ayrıca hidrojenin farklı formlarda depolanması ve iletimi ile ilgili yöntemler incelenerek maliyet analizleri yapılmıştır. Toplam 0,2747 $/kWh birim maliyetle üretilen hidrojen için en düşük maliyetli depolama yöntemi 0,1 16 $/kg birim maliyetli metal hidritte depolamadır. Hidrojenin iletim maliyetleri taşınacak hidrojenin miktarına ve taşımanın yapıldığı yola bağlı olarak değişmektedir. Ancak aynı miktardaki hidrojen için en düşük maliyetli taşıma şekli 0,067 $/kg maliyetli sıvı haldeki hidrojenin demiryoluyla taşınmasıdır. Anahtar Kelimeler : Hidrojen enerjisinin eldesi, depolanması ve iletimi, Elektroliz, Deniz suyunun arıtılması, Küçük hidroelektrik santraller. xıı,v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT However the need for energy was at very low levels at ancient ages, together with the evolution of the humankind, it has increased. Due to the harms of the fossil fuels to the environment and the limited reserves, a new search for ideal energy has commenced and because of its many advantages hydrogen has been choosen as the main candidate. This research works on the production of hydrogen from an unlimited source, sea water via electrolysis, and its storage and transportation it with the related cost calculations. Sea water is first desalted by reverse osmosis and then electrolysis is applied. During these processes energy has been provided from a small hydroelectric power plant in order to reduce the costs. Cost calculations of the small hydroelectric plant with the calculations of storing and transporting hydrogen has been performed. For the hydrogen produced at a rate of 0,2747 $/kWh, the minimum storage cost is 0,1 16 $/kg for storage in metal hydrides. However the transportation costs varies with the quantity and the distance, the transportation media with the minimum cost is liquid hydrogen by rail way at a rate of 0,067 $/kg. Keywords : Production, storage and transportation of hydrogen, Electrolysis, Saline water conversion, Small hydraulic power plants Xlll