USB arayüz için fiziksel katman tasarımı
Physical layer design for USB interface
  1. Tez No: 128646
  2. Yazar: CENK DİNÇBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET USB (Universal Serial Bus) son birkaç yılda oldukça hızlı gelişen ve yayılan yeni bir haberleşme protokolüdür. Böyle bir sistemin geliştirilmesindeki amaç, tek bir bağlantı yapısı kullanılarak pek çok çevresel birimin bir sunucuya bağlanabilmesini sağlamak ve farklı bağlantı yapılarının getirdiği sorunları ortadan kaldırmaktır. Kolay kullanıma sahip oluşu; kurulum ve ayar işlemleri ile uğraşılmaması, hızlı oluşu; özellikle ses ve görsel uygulamalarda kullanılabilmesi, esnek oluşu; çok çeşitli çevresel birimlerin aynı arayüzü kullanabilmeleri, ucuz oluşu; bağlantı elemanlarının ve arayüz chiplerinin fiyatının pahalı olmaması, otomatik kuruluma sahip olması ve işletim sistemi tarafından desteklenişi ve bunlar gibi daha pek çok özellik, USB 'yi diğer haberleşme protokolleri karşısında avantajlı hale getirmiştir ve bu protokolün hızlı gelişmesini sağlamıştır. Bu tezde, ITU ETA ASIC Tasarım Merkezinde yürütülmüş olan USB Arayüz Projesinin iki ana alt bloğundan biri olan Fiziksel Katman Tasarımı sunulmuştur. Fiziksel Katman, bir USB sunucu ile USB Arayüzün diğer ana alt bloğu olan Protokol Katmanı arasında yer alır. Görevi, sunucudan veriyi alıp lojik gerilim seviyelerine çevirdikten sonra Protokol Katmanına iletmek, Protokol Katmanından aldığı veriyi USB standartlarına çevirip sunucuya göndermektir. Fiziksel Katman verinin içerdiği bilgi ile ilgilenmez sadece Protokol Katmanı için ham veriyi elde eder ya da tam tersini yani ham veriyi standardına çevirir. Tasarım, USB 1.1 spesifikasyonları doğrultusunda Verilog HDL tanımlama dili kullanılarak yapılmıştır. Tasarım programı olarak Cadence DFII (Design Framework II) ve onun simülatörü Verilog XL kullanımıştır. Yapılan simülasyonlar ile test modüllerinin doğruluğu ve güvenilirliği sınanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USB (Universal Serial Bus) is a new communication protocol that has fastly developed and has become widespread over the recent years. The objective of developing such a system is to obtain to be able to connect several peripherals to a host through a single connection configuration, thus to eliminate the problems originating from different connection configurations. USB has the advantageous properties compared to other communication protocols and these advantages has led to its fast developement such as its ease of use, having easy setup and adjustment processes, its speed, being compatible to voice and image applications, a variety of peripherals using the same interface, its price, the interconnect components and interface chips being also not very expensive, having automatic setup process and being supported by operating systems. In this study, the physical layer, which is one of the two main blocks of the USB interface project that has been conducted in ITU ETA ASIC Design Center is presented. The physical layer is placed between a USB host and the other main block of the project, protocol layer. The function of the physical layer is to get the data from the host, to convert the data to logic levels and then to forward it to the protocol layer, and similarly, to convert the data coming from the protocol layer to the USB standards then to forward it to the host. The physical layer is not concerned with the content of the data. It only supplies the raw data for the protocol layer or does the exact opposite, converts the raw data to the USB standard. The design is achieved using the verilog HDL language by following the USB 1.1 specifications. The design environment is Cadence DFII (Design Framework II) program and its simulator Verilog XL. The precision and the reliability of the test modules has been examined through simulations result.