İstanbul evsel katı atık yönetiminde ilçe belediyelerinin rolü ve katı atık bertaraf maliyetlerinin araştırılması
The Role of district municipalities in municipality solid waste management of İstanbul and investigation of the costs
- Tez No: 128645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Tüm dünyada katı atıklar en önemli çevre problemlerinden birisidir. Konutlardan, ticarethanelerden, park ve bahçelerden oluşan ve içeriğinde tehlikeli madde bulundurmayan evsel katı atıklar toplam atıklar içerisinde önemli bir orana sahiptir. Bu çalışmada Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'un evsel katı atık yönetiminde belediyelerin çalışmaları incelenmiştir. İstanbul'da evsel katı atıkların toplanmasından ilçe belediyeleri, transferi ve düzenli depolanmasından Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Çalışma kapsamında ilçe belediyelerin nüfusları, toplam ve birim katı atık miktarları, işçi yükleri, birim katı atık toplama maliyetleri hesaplanmış, bulunan değerler ve belediyelerin katı atık toplama çalışmaları değerlendirilmiştir. Ayrıca belediyelerin topladıkları çevre temizlik vergisinin (ÇTV) maliyetleri karşılama oranları ve belediyelerin ÇTV tahsilat oranları hesaplamıştır. 1997-2000 yılları arasında İstanbul'da nüfus artışı yıllık % 3,07 olarak gerçekleşmiştir. Çevre ilçelerde nüfus artışı olurken, merkez ilçelerde ise nüfus azalması olmuştur. Aktarma istasyonlarından transfer edilen atık miktarlarına göre birim atık miktarı 1997 yılında 0,69 kg/kişi-gün, 2001 yılında 0,81 kg/kişi-olarak gerçekleşmiştir. İstanbul'da katı atık toplamada çalışan bir belediye işçisinin maliyeti, özel sektör işçisinin 4 katıdır. Buna göre belediyeler katı atık toplama işini özelleştirerek personel giderlerinde % 75 tasarruf sağlamaktadırlar. İstanbul'da birim atık toplama maliyeti 2000 yılında 19.074.569 TL, 2001 yılında ise 27.106.659 TL olarak gerçekleşmiştir. Yıllık artış miktarı % 42'dir. İstanbul'da ÇTV'nin tahsilat ortalaması 1994 yılında % 85, daha sonraki yıllar azalarak 2001 yılında %64 olmuştur. ÇTV'nin toplama maliyetini karşılama oranı İstanbul için % 29'dur. İlçe belediyelerin katı atık harcamalarının toplam giderlerine oranı % 19'dur. 2001 yılında evsel katı atıkların toplam maliyeti 40.076.997 TL olarak gerçekleşmiştir. Toplam maliyetin % 67,6'sı toplama, % 18,4'ü transfer, % 14'ü düzenli depolama maliyetidir. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Solid wastes have significant environmental problems in the world. Municipal wastes consist of residential, commercial and landscape rubbish. They have been an important rate in solid wastes. In Istanbul, solid waste collection and removal services have been carried out by district municipalities, and transfer and disposal services of solid wastes are under the responsibility of Metropolitan Municipality. In this study, population, total and per capita solid waste, work load, unit collection cost of district municipalities are calculated, and results and collection methods of municipalities have been evaluated. Also, tax revenues, which are collected by municipalities, and rate of collection are calculated. The population of Istanbul, which is the highest number ratio in Turkey, has increased 3,07 percent annually between 1997 and 2000. Solids waste per capita based on hauled wasted from transfer stations was 0,69 kg/day in 1 997 and 0,8 1 kg/day in 2000. In Istanbul, governmental workers earn four times more than private sector collection workers. Having been privatized, the personnel cost of solid waste can be reduced about 75 percent. For Istanbul, unit collection cost was 19.074.569 TL in 2000 and 27.106.659 TL in 2001 that increased about 42 percent. Disposal cost per solid waste is 40.076.997 TL in 2001. 67,6 percent of this is the collection price, 18,4 percent is the transfer price and 14 is regular storage price. The collection rate of tax revenue was 85 percent in the first year, 1994, and is 64 percent in 2001. Solid waste cost recovering ratio of tax revenue is 29 percent in 2001. The expenditure for municipal solid waste services is 19 percent of total municipal expenses. xin