Bütünleşik üretim sistemlerinde bakım yönetim sistemlerinin incelenmesi ve üretim sektöründe bir işletmeye uygulanması
Researching maintenance management systems in entegrated production systems and appliying to production sector
  1. Tez No: 128665
  2. Yazar: HANDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET bütünleşik üretim sisteminde bakim yönetim sistemlerinin incelenmesi ve üretim sektöründe bir işletmeye uygulanması Hande ERDOĞAN Endüstri Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi Bu tezin amacı, küreselleşen pazarda işletmelerin varlıklarını sürdürebilmesi ve rekabetçi olabilmeleri için vazgeçilmezliği gittikçe artan Japon yaklaşımı Toplam Üretken Bakım' ın (TPM), aslında bir yönetim stratejisi olduğunu göstermektir. Bütünleşik üretim sisteminde; üretimdeki kayıpları iyileştirmek ve sıfır kayıp hedefine ulaşabilmek için sadece bakım departmanının değil yanı sıra üretim ve yönetim kademelerinin de sorumluluk alması ve özellikle üst yönetimin tam destek vermesi zorunluluğundan bahsedilmiştir. Ekipman ve işgücü verimliliğini arttırmak için uygulanacak yöntemler ve etkin bakım sistemi kurulmasına yönelik adımlar belirtilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, TPM tüm metodolojileri ile açıklanmış, Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde bu bakım modelini uygulamak isteyen işletmelere başlangıçta etkin bir model kurmaları için neler yapmaları gerektiği belirtilmiş ve yazılanlar uygulamada Türkiye'nin öncü şirketlerinden ve mükemellik ödülünü alan 2. işletme olan BEKO ELEKTRONİK A.Ş ile desteklenmiştir. Anahtar Kelimeler : Toplam verimli bakım, yalın üretim sistemi, bakım yönetimi, TPM JÜRİ: 1. Y.Doç.Dr. Semih ÖNÜT (Danışman) Kabul tarihi : 1 0.07.2002 2. Doç.Dr. Mesut ÖZGÜRLER Sayfa sayısı : 162 3. Doç.Dr. Ahmet EKERİM vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCHING MAINTENANCE MANAGEMENT SYSTEMS IN ENTEGRATED PRODUCTION SYSTEMS AND APPLYING TO PRODUCTION SECTOR Hande ERDO?AN Industrial Engineering, M.S. Thesis This thesis aims to point out that Total Production Management (TPM), which is a Japanese approach acquiring an increasing importance to survive and to be competitive for companies in the globalizing markets, is actually a Management Strategy. In the integrated production system, it is mentioned that sharing the responsibility among the whole production related departments and middle management level is important to eliminate the production losses and to achieve the“zero loss”target rather than giving the whole responsibility to the maintenance department. Moreover, full support of the top management is vital to establish and to survive such a system. Methods to increase the equipment and labor productivity, and the steps for establishment of an effective maintenance system are also mentioned in this context. In this research, TPM has been revealed with all aspects and methodologies. It is also explained the guidelines of the establishment of an effective model at the beginning for the companies willing to apply this maintenance system under the Total Quality System. Results and effects of the model has been supported with applications from BEKO ELEKTRONİK A.Ş. which is one of the leader companies in Turkish electronic industry and the second firm winning the JIPM TPM Award İn Turkey. Keywords : Total productive maintenance, lean production system, management maintenance, TPM JURY: 4. Y.Doç.Dr. Semih ÖNÜT (Supervisor) Date : 10.07.2002 5. Doç.Dr. Mesut ÖZGÜRLER Page : 162 6. Doç.Dr. Ahmet EKERİM vıı