Yalova bölgesi deprem risk analizi ve deprem yükleri altında istinat yapıları incelemeleri
Earthquake risk analysis of Yalova region and investigation of retaining walls under earthquake loads
  1. Tez No: 128706
  2. Yazar: CEM SADIKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT NURİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Depremlerin çoğu yerkabuğundaki deformasyonlardan meydana gelmektedir ve tektonik kaynaklıdır. Günümüzde, tektonik hareketlerin sebepleri en iyi şekilde Plaka Tektoniği Teorisi ile açıklanmakta olup, tektonik depremler çoğu kez jeolojik faylar boyunca yer alan kaymalar ile aktive olmaktadırlar. Bu davranış, tektonik hareketler sırasında biriken gerilmelerden enerji boşalması neticesinde ortaya çıkmakta olup, bazen bütün fay hattı boyunca zincirleme bir reaksiyon meydana gelmektedir. Türkiye Alpin Kuşağı'nda yer almaktadır ve Kuzey Anadolu Sismik Zonu çok eski zamanlardan beri sismik olarak aktif olmuştur. Depremlerin önceden bilinememesi ve belirsizliklerini koruması depreme dayanıklı yapı tasarımında ihtimal hesaplarının önemini arttırmıştır. Bu bölgede ve her yerde meydana gelebilecek depremlerin ihtimali, risk analizleri yapılarak önceden tahmin edilebilmektedir; fakat zeminlerin ve yapıların, dinamik yükler karşısındaki davranışında ve zemin-yapı etkileşiminde hala belirsizlikler mevcuttur. Bu çalışmada sismotektonik yöre olarak, 28°- 31° doğu boylamı ve 40- 41.5 kuzey enlemi arasında kalan Yalova ili ve geniş çaptaki çevresi seçilerek bu bölge için 101 senelik tarihçe (1900-2000 yıllan arası) göz önüne alınmış, yapılan deprem risk analizi sonucunda değişik episantr uzaklıklarına bağlı olarak, belirlenen yıllık risk oranlan için maksimum ivme ve deplasman değerleri tahmin edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlarla değişik zemin parametreleri için istinat duvarlarına etki eden yanal toprak basınçlarında deprem sırasında meydana gelen dinamik yükler hesaplanmış ve grafikler yardımıyla ortaya konmuştur. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the earthquakes result from the deformations in the earth's crust, and their origins happen to be tectonic. Today, the reasons of the tectonic motions can best explained by way of the Plate Tectonics Theory. Tectonic earthquakes are mostly activated by shifts on geologic faults. These shifts occure due to the energy release from the stresses which accumulaty during the tectonic motions. Sometimes, a chain reaction might occur along the fault line. Turkey is in the Alpine Belt and North Anatolian Seismic Zone has been active since the ancient times. Since happening times of the earthquakes times can not be predicted before hand, the probabilistic calculations on the projects of special structures under earthquake loads has gained importance. At the region studied in this work, and also in any region, probability of the occurance of an earthquake, by using risk analysis, can be used. But still, there are still uncertainties on the behaviour of soils and structures versus dynamic loads, and soil-structure interactions. In this work, Yalova, which is located between 28°-31° East Longitude and 40°-41°.5 North Latitude, and its environment have been studied. For this region, the data for 101 years (1900- 2000) have been investigated. As a result of the earthquake risk analyses for this region, the maximum acceleration and deplacement values have been predicted for the annual risk rates depending on various epicenter distances. From the results obtained, dynamic loads which occur during the earthquakes on the static lateral earth pressures acting on retaining walls have been analyzed. The results of the calculations have been presented using graphical charts. xiv