Farklı tohum ekim zamanlarının serada yalova-5 taze fasulye varyetesinin verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 636
  2. Yazar: Z.ÇİĞDEM İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEVGİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
21 V- ÖZET Bu. çalışma farklı tohum ekim zamanlarının serada Yalova-5 taze1 fasulye varyetesinin verim ve kalitesi üzerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Yalova-5 taze fasulye varyetesi kullanılmış ve 16 Ağustos 1965, 26 Ağustos 19B5, 3 Eylül 1965 tarihlerinde olmak üzere 3 farklı zamanda tohum ekimi yapılmıştır. 10 Ekim 1985' ten 14 Kasım 1985 'e kadar ilk iki ekim in, 24 Ekim 1965' ten, 21 Hasım 1985' e kadar üçüncü ekimin hasatları sürmüştür. Hasat süresince farklı ekim zamanlarının verim üzerine olan etkilerini kontrol edebilmEk bakımından her hasattan sonra her parseldeki verim ölçülmüş, ayrıca her hasattan sonra her parselden elde edilen ürün içerisinden tesadüfi olarak 1G bakla alınmış, ekim zamanlarının kalite ezelliklerinden olan bakla uzunluğu, bakla eni, -bakla 'kalınlığı, bakla ağırlığı ve her bakladaki tohum sayısı üze- rinE etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonunda ikinci ekim zamanının 10 gün erkencilik sağladığı vb en yüksek verimi verdiği görülmüştür. İkinci ekim zamanının erkenciliği, araş- tırmeda ısıtılmayan seralardaki Sonbahar üretimi söz konusu olduğundan, ürünü gittikçe düşen hava sıcaklığının olutrsuz etkisinden korumesı nedeniyle önem kazanmaktadır. ' Farklı ekim zamenlarının kalite özelliklerinden olan bakla boyu, bakla eni, b&kla kalınlığı, bakla ağırlığı ve bakla içerisindeki tohum sayısı üze rine etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Hasat süresince kalite özelliklerind.eki değişikliği araştırmak üzere yapılan çalışmada hasat süresinin sonlarına doğru birinci ekim zamanında bakla ağırlığının ve baklada bulunan tohum sayısının azaldığı, ikinci ekim zamanında bakla eninin arttığı, baklada bulunan tohum sayısının azaldığı, üçüncü ekim zamanında bakla kalınlığı ve bakla ağırlığının arttığı, diğer özelliklerde ise istatistiksel olarak değişiklik olmadığı saptanmıştır. Bu durum hE.sat süresinin sonlarına doğru kalitenin bozulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY This study was done to determine the effects of different seed sowing dates to the quality and quantity of fruit yield of Yalo\/a-5 fresh bean variety (Phaseolus vurgaris cv-Yalova-5) under glasshouse conditions. j_i_ 4-1-1 For this purpose, seeds were. sown at august 16, august 26 and September 3r 19B5. Harvest periods uent on from October 10 to november Ik 19S5 for the first and second sowing dates and from October 2k to st november 21 1965 for the third soiling dates. In order to be oble to have - some information as to the effects Df different sowing dates to the quality and quantity of fruit yield, total fruit weight and the length, width, height and weight of single pods taken romcomly at each harvest were determined. At the end of this research it was seen that 2 sowing dates enabled us ten days earliness Bnd maximum fruit yield. This earliness is of great impor tance for the autumn production realized in the unheated glasshouses and it will be possible to prevent the probable low temperature demage on to the fruit set and growth by this way It was seen that all the seed sowing dates had no any effects to the single pod length, width, heigth, weigth and the number seeds in each pods. Dn the other hand according to the result. statistical analyses it was also seen that the number of seeds in each pod and the weight of pods had decreased up to the end of harvest periods fur the first sowing dates, although the width of pods had increased and number of seeds in each pod had decreased up to the end of harvest periods for the second sowing date. For the third sowing date, the height and weight of pods increased. These results show us^ that the quality of fruits decrease particularly at the end of harvest period namely, when thE temperature begin to drop at out of glasshouse.