SF6 gaz izoleli istasyon (GIS)
SF6 gas insulated switchgear (GIS)
- Tez No: 84934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Kırsal bölgelerden büyük şehirlere yapılan göçlerden dolayı elektrik enerjisi tüketimi artmış, bunun neticesi olarak da yüksek gerilim şebekeleri şehir merkezleri ve endüstriyel bölgeler boyunca yayılmıştır. Şehirlerdeki arsa maliyetleri, yeterli büyüklükte arsa bulunamaması, kirlilik ve atmosfer şartlan gibi faktörler bilim adamlarını yeni çalışmalar yapmaya zorlamıştır. Bunun bir sonucu olarak da diğer sistemlere göre daha küçük alana kurulabilen ve daha gelişmiş koruma tekniklerine sahip GIS Tesisleri kurulmuştur. SF6 Gazı ark söndürmede çok iyi performans gösterdiğinden dolayı devre kesici ve salt tesisleri gibi elektrik cihazları ve tesislerinde izolasyon malzemesi olarak tercih edilmektedir. GIS Tesislerinde, akım taşıyan iletkenler çevrelerindeki elemanlardan basınçlı SF6 gazı kullanılarak izole edilirler ve bu iletkenler metal muhafazalar içinde tutulurlar. Bu sayede, atlama mesafesi azaltılmış ve gövde ile cihazların giriş-çıkışları arasında dielektrik dayanım artırılmış olur. Bu çalışmada, GIS Tesislerinde kullanılan elemanlar ile geleneksel tip tesislerdeki elemanların birbirlerinin benzeri olduğu görülmüştür. Bu cihazların bağlantıları ile tesis ve işletim problemleri araştırılmıştır. Sonrasında kontrol sistemlerinin gelişimi ve geçici ve aşın gerilimler açıklanmıştır. GIS Tesislerinin resimli örnekleri verilerek dünyadaki enerji problemlerine katkısı belirtilmiştir. Türkiye'nin bu teknolojideki yeri değerlendirilmiş ve şimdiye kadar 154 kV trafo istasyonu uygulamaları ele alınmıştır. GIS Tesisleri ile açık tip sistemler karşılaştırılmış ve sonuç olarak GIS Tesislerinin % 65 oranında açık tip sistemlerden daha pahalı olduğu görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The consumption of electrical energy increased due to immigration from rural areas to big cities and so the high voltage networks expanded through city centres and industrial domains. The factors like those of cost and incapability of finding sufficient scale of building lands in cities, pollution and atmospheric conditions forced scientist to make new investigations. As a result, SFö Gas Isolated Plants have been installed for many years because of having improved protection techniques and availability of establishment of smaller areas than the other systems. SFö Gas shows very good performance for extinguishing of arc. So that, it is preferred as an isolation material for some electrical devices and plants such as circuit breakers, switchgears. In GIS Installations, current carrying conductors are isolated with pressured SFö Gas from their environment and enclosed with metal cover. Thus, skipping distance is reduced and dielectric endurance is increased among trunk and input-output of devices. In this study, It is shown that, the devices used in GIS Installations are similar with conventional installations. Their connections, establishment and operation problems are examined. Then developments of control systems and effects of transient voltages and spikes are explained. The pictured examples of GIS Installations are given and their contributions of energy problems in the world are described. The position of Turkey in this technology are evaluated and so far, for only 154 kV transformers station applications are explained. A comparison are made between open type stations and GIS Installations. As a consequence, it is realised that GIS Installations are 65 % more expensive than open type systems. Xlll