Tedarik zinciri üretimi ve siparişe göre üretim yapan bir işletmede uygulaması
Supply chain management and implementation on a make to order type production enterprise
- Tez No: 128731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR GÜLSÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Tedarik zinciri hammaddelerin doğadan elde edilmesi ile başlayan ve mamulün son tüketimi ile biten bütün süreçleri ifade eder. Tedarik zinciri yönetimi tedarik zincirindeki tüm malzeme ve bilgi akışının analizini ve yönetimini sağlayan bir yönetim yaklaşımıdır. Tedarik zinciri yönetimiyle beraber siparişe göre üretimde uygulanmasını ele alan bu çalışmada temel husus bilgiyi paylaşarak özellikle envanter maliyetlerinde elde edilecek toplam faydanın, sadece yüksek hacimli envanterlerle çalışan perakende sektörü için değil, üretim sektörü içinde önemli olduğunun vurgulanmasıdır. Bu çalışmada giriş bölümünün ardından, ikinci bölümde tedarik zinciri yönetimi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Tedarik zinciri yönetimi kavramının kökeni, entegre edilmiş lojistik yönetim kavramına dayanmaktadır. Bu nedenle ikinci bölümde tedarik zinciri yönetimi, lojistik yönetim ile birlikte daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tedarik zinciri yönetimiyle ilgili olan ve genelde uygulamalarla ilgili karşımıza çıkan konular incelenmiştir. Bu bölümde ERP yazılımları ile Tedarik Zinciri Yönetimi yazılımları arasındaki ilişkiye yer verilmiş, tedarik zinciri yönetiminde anahtar konular olan ölçümler ve veri toplanması, esneklik-envanterler ve müşteri hizmeti, küreselleşme vb. konular ele alınmıştır. Dördüncü bölümde siparişe göre üretim yapan bir işletmedeki kart üretiminde tedarikçileri ile yürüttüğü ilişkilerinin envanter maliyetleri ve üretim maliyetleri açısından lineer programlama yardımıyla değerlendirilmesi ve kuruluşun mevcut sisteminin tedarik zinciri yönetimi perspektifinde analizi yapılmıştır. Anahtar Sözcükler ; Tedarik zinciri yönetimi, ERP, Siparişe göre üretim, Envanter maliyetleri, xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Supply chain describes all the process starting with getting raw material from the nature and then finishing with last consumption of the good supply chain management is a management approach that provides analysis of all the material and information flow and management in the supply chain. The main point in this study which explains supply chain management with“make to order”type production implication is the emphasizing of the whole benefits of sharing information especially in inventory costs is not only important for retail sector but also for production sector. In this study after introduction part,in second part supply chain management is explained in detail. The origin of supply chain management concept is integrated logistical management So that in second part supply chain management is explained with logistical management in a more detail way. The topics which are related with supply chain management and generally encountered in applications of supply chain management are explained in third part. In this part the relation between ERP softwares and supply chain management softwares takes place and the key matters of supply chain management like measurements and data collecting, flexibility - inventory-customer service, globalization etc. are examined. In fourth part, the assessment of supplier relations in terms of inventory costs and production costs by linear programming in the board production of an electronic company which has“make to order ”type production system and the analysis of the present system of the organization in supply chain management perspective are given. Key Words ; Supply chain management, ERP,“Make to order ”type production, Inventory costs xn