Demirdışı alaşımların dereceli hassas dökümünde kullanılan kalıp malzemeleri
Mould materials used in flask investment casting of non-ferrous alloys
- Tez No: 128766
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, dereceli hassas döküm yöntemi ile üretilen ürünlerin metalurjik karakteristiklerine kalıp malzemeleri değişkenlerinin etkileri araştırılmaktadır. Hassas döküm kalıplarından kimyasal ve boyutsal kararlılık, yeterli gaz geçirgenliği ve düşük yüzey kabalığı özellikleri istenmektedir. Bu özellikler ile kalıp malzemesi karakteristikleri arasında yakın bir ilişki mevcuttur. Hassas döküm kalıp malzemeleri kullanım sıcaklığına göre iki gruba ayrılmaktadır; ilk grup 1 100 °C -1200 °C ' a kadar uygulanabilirken, ikinci grup 1800 °C a kadar kullanılabilmektedir. Çalışmanın ana amacı dereceli hassas dökümle üretilen ürünlerde döküm kalitesine kalıp malzemesi bileşen ve boyutlarının etkisini belirlemektir. Bu amaçla özel boyut ve geometriye sahip standartlara uygun olarak hazırlanan çekme, yoğunluk ve basamaklı numuneler düşük sıcaklık dereceli hassas kalıp malzemesi ile kalıplanarak 92.5% Ag-% 7.5 Cu alaşımından santrifüj döküm yöntemi ile dökülmüş ve üzerlerinde çeşitli testler gerçekleştirilmiştir. Yapılan ilk çalışmalar ve alınan sonuçlar döküm kalitesi üzerinde kalıp malzemesi değişkenlerinin birinci derecede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present project, the effect of mould materials on the metallurgical characteristics of castings produced by flask mould investment process are investigated. Investment moulds are required to have high chemical and physical (dimensional) stability, sufficient permeability and low surface roughness. These properties are closely related to the characteristics of mould materials. Investment materials are divided into two categories depending on the application temperature; first group is used up to 1200 °C and the second group can be employed at temperatures of 1800 °C. The main aim of the current project is to establish the relationship between the casting quality and the mould material characteristics. For this purpose, models for tensile, gravity and surface roughness specimens were prepared in accordance with the standarts and these models were moulded by using low temperature block mould investment process. Specimens were subsequently cast using 92.5 % Ag-7.5 % Cu alloy and santrifuge process. After the completion of casting process, specimens were tested and the results were analysed. The initial results illustrate that investment material variables play the most important role on the quality of cast products.