Bakır esaslı hafızalı alaşımların üretim tekniğinin incelenmesi
Investigation of copper based shape memory alloys production method
  1. Tez No: 128769
  2. Yazar: TUNA ARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİŞAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Hafızalı alaşımlar, belirli bir termal prosedüre maruz kaldıktan sonra eski şekil ve ölçüsüne dönebilme yeteneğini gösteren metalik malzeme grubudur. Genellikle, bu malzemeler nispeten düşük sıcaklıklarda plastik olarak deforme edilebilir ve daha yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında deformasyon öncesi şekillerine dönebilirler. Hafızalı alaşımların temel karakteristiği; kritik bir dönüşüm sıcaklığının üzerinde ve altında farklı iki şekil ve kristal yapısına sahip olabilmeleridir. Bu kritik sıcaklığın altında bir martenzitik yapı sıcaklığın daha fazla düşüşü ile oluşur ve gelişir. Bu martenzitik dönüşüm, çeliklerde gözlenen tersinir martenzitik dönüşümden farklıdır ve sıcaklık tekrar yükseldiğinde martenzit absorblanır ve sonunda kaybolur. Yapıdaki bu tersinir değişim, boyuttaki değişimle ilintilidir ve alaşım, yüksek ve düşük sıcaklıktaki biçimlerim hatırlayıp gösterir. Bu çalışmada Cu-Sn alaşımı kullanılarak bakır esaslı hafızalı alaşımların ergitme ve döküm işlemi ve kalıp sıcaklıklarının mikroyapıya etkisi incelenmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Shape memory alloys is a metalic material group thats demonstrate the ability to return to some previously defined shape or size when subjected to the appropriate thermal procedure. Generally, these materials can be plastically deformed at some relatively low temparature, and upon exposure to some higher temperature will return to their shape prior to the deformation. The fundamental characteristics of these alloys is the ability to exist in two distinct shapes or crystal structures above and bellow a critical transformation temperature. Bellow the critical transformation temperature a martensitic type of structure forms and develops as the temperature falls further. This martensitic change is unlike that observed in steels in that it is reversible, and as the temperature is raised again the martensite is absorbed and ultimately disappears. This revesible change in structure is linked to a change in dimensions and the alloy exhibits a“memory”of the high and low temparature shapes. In this study, melting and casting process of cooper based shape memory alloys and effect of die temparature to microstructure investigated while using Cu-Sn alloys.