A Statistical approach to quality control in service industries
  1. Tez No: 12884
  2. Yazar: NURER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET HİZMET ENDÜSTRİSİNDE KALİTE KONTROLUNA İSTATİSTİKSEL BİR YAKLAŞIM YÜKSEL, Nur er Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı : Doç. Dr. İsmail Erdem 77 Sayfa, Şubat 1991 Bu tez çalışmasında genel kalite kontrolü ve servis sektöründe kalite kontroluna ilişkin genel kavramlar tanıtıldı. Bu kavramları kullanarak servis kalitesinin nasıl değerlendirilebileceği tartışıldı. Yapılan istatistik analizlerin dayandırıldığı istatistik yöntemlere genel bir bakış da verildi. İşveren, işçi ve müşterilerin kaliteyi nasıl algıladıklarını ve verilen bir servisin kalitesini nasıl değerlendirdiklerini belirlemek amacıyla bir dizi anket formu düzenlendi. Bu formlar mülakat yapılan kişilerin değerlendirmelerinin kayıtlarını tutmak amacıyla kullanıldı. Servis sektöründeki kalite kontrolü üzerinde oluşturulan fikirler, servis sektörünün bir temsilcisi olarak kabul ettiğimiz“ Lokantalar ”'a uygulandı. - v -Lokantalar üzerinde toplanan bu tip veriler olumsallık tabloları (contingency-tables) haline getirildi, log-linear, logit, olabilirlik oranları (odds-ratio) ve ilişki ölçütleri (measure of association) gibi bazı istatistik yöntemler kullanılarak kaliteye katkısı en önemli olan faktörlerin belirlenmesi sağlandı. Elde edilen sonuçlarla kaliteyi iyileştirmek veya aynı seviyede tutmak için servis sisteminin neresinde önlemler alınmasının tavsiye edilebileceği de tartışıldı. En sonunda kullanılan istatistik yöntemlerinin ve sonuç yorumlarının bir gösterimi amacıyla sayısal bir örnek de verildi. ANAHTAR KELİMELER : Kalite, Kalite Kontrolü, Hizmet Kalitesi, Hizmet Endüstrisinde Kalite Kontrolü, Olumsallık Tabloları, Log-Lineer Modeller, Logit Modeller, Olabilirlik Oranları, İlişki Ölçütleri. BİLİM KODU : 406.02.01 - vi -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STATISTICAL APPROACH TO QUALITY CONTROL IN SERVICE INDUSTRIES YÜKSEL, Nurer Faculty of Arts & Sciences Department of Statistics, M.S. Thesis Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ismail Erdem 77 Pages, February 1991 In this thesis the general concepts related to the quality control in general and the quality control in service sector have been introduced. Using these concepts, a method for for evaluation of the quality in the service sector has been presented. An overview for the general statistical methods used in the analyses is also given. A set of questionnaires are designed to establish how the employer, workers, and the customers perceive the concepts of quality. These questionnaires are used to record the evaluations of the interviewers on quality. The ideas provided through this study have been implemented in restaurants as an example to service sector. The collected data have been represented in contingency table forms. Some statistical methods, such as log-linear - iii -models, logit models, odds ratio, and measure of association, are applied to find out statistically which factors are the most important ones that contribute to the quality of service. These results are used in suggesting where to take some corrective measures in order to improve or maintain the quality. A numerical example is also given in order to illustrate the usage of proposed the statistical analyses and the interpretation of the results. KEY WORDS : Quality, Quality Control, Service Quality, Quality Control in Service Industries, Contingency Tables, Log-Linear Models, Logit Models, Odds Ratio, Measure of Association. SCIENCE CODE : 406.02.01 - iv