Uzaktan algılamada tek görüntü üzerinden obje belirleme ve tanımlama
Object determination and description on a single image in remote sensing
- Tez No: 128873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UZAKTAN ALGILAMADA TEK GÖRÜNTÜ ÜZERİNDEN OBJE BELİRLEME VE TANIMLAMA Cihan ALTUNTAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Özşen ÇORUMLÜOĞLU 2002, Sayfa 71 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Özşen ÇORUMLÜOĞLU Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY Yrd. Doç. Dr. Gülgün ÖZKAN Uzaktan algılama görüntülerinin işlenmesi dijital görüntü işleme uygulamalarını içerir. Ham uydu verisi üzerinden yerde ölçülen obje hakkında bilgi sahibi olmak çok zordur. Bu nedenle görüntü verilerini daha iyi yorumlamak İçin çeşitli işlemler yapılır. Görüntülerin yorumlaması olarak ifade edebileceğimiz görüntü işlemenin son adımı «lan sınıflandırma işlemine geçilmeden önce görüntüde çeşitli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bunların bir kısmı görsel bir kısmada sınıflandırma için gereklidir. Sınıflandırma için öncelikle görüntü hatalarının giderilmesi ve görüntü iyileştirme yapılmalıdır. Yapılan uygulamada hazırlanan yazılım aracılığıyla, görüntü zenginleştirilmesi kapsamında yüksek ve düşük-orta yoğunluklu filtre geçirilmiş görüntüler elde edilmekte ve birlikte gösterilmektedir. Sınıflandırma aşamasında ise görüntü üzerinden örnekler seçilerek gerçekleştirilen kontrollü sınıflandırma tekniği seçilmiştir.Bu bağlamda uygulama çalışması olarak, anlatılan teknikleri içeren Delphi programlama dilinde bir program hazırlanmıştır. Program tek bantlı uydu görüntüleri üzerinde çalışmaya uygun olarak geliştirilmiştir. Bu çalışmanın uygulama bölümünde ise geliştirilen program aracılığı ile yapılan işlemlere ait ekran çıktıları verilmektedir. Program görüntü işleme uygulamalarının etkilerini istatistiksel ve grafiksel olarak gösterecek şekilde tasarlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Görüntü İşleme, Görüntü İyileştirme, Uzaktan Algılama, Sayısal Görüntü, Görüntü Sınıflandırma, Görüntü İşleme Yazılımı ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Object Determination and Description on a Single Image in Remote Sensing Cihan ALTUNTAŞ Selçuk University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor: Ass. Prof. Dr. Özşen ÇORUMLUOGLU 2002, 71 Pages Jury : Ass.Prof.Dr. Özşen ÇORUMLUOGLU Ass.Prof. Dr. Tayfun ÇAY Ass.Prof. Dr. Gülgün ÖZKAN Processing of remotely sensed data is usually based on processing of digital images. It is always impossible to have information about, what is on the ground, just using remotely sensed raw data. Therefore, those raw data is transfered into the digital form. Then, it can be processed in a computer environment. The images must also be corrected for some errors, before moving onto the interpretation process. Relevent images must be brought through noises-appeared on them. For this reason, some pre-processings such as cosmetic operations, and geometric and atmospheric corrections must be applied on the images. In addition to these, some image enhancement technigues must also be implemented before the image classification. In this study, an image processing software has been developed for research purposes. For this reason, pre-processings steps in a remotely sensed image processing were first modelled and controlled by menus in the software. Those pre- processes are required for visual and classificational reasons and must be done before the classification. As remotely sensed data is collected in single bands, the software was also developed to process only single band images in grey values. In the classification step of the program, the classification is controlled by a menu and the outcome of the classification is presented in clours for phenomenons chosen on the mrelevent image. On the classified image, some statistical outcomes are also represented by on - image labels when mouse moves on to classified area on image. KEY WORDS : Image Processing, Image Enhancement, Remote Sensing, Digital Image, Image Classification, Image Processing Software. IV