Küçük çiçekli yakı otu (Epilobium parviflorum schreb. ) ve İzmir kekiği (Origanum onites L. )'nde uygun doku kültürü şartlarının belirlenmesi
Determination of suitable tissue cultural conditions for small-flowered willow herb (Epilobium parviflorum schreb. ) and İzmir oregano (Origanum onites L. )
  1. Tez No: 128874
  2. Yazar: MEHMET AYDIN AKBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KÜÇÜK ÇİÇEKLİ YAKI OTU (Epilobium parviflorum Schreb.) ve İZMİR KEKİĞİ (Origanum onites L.)' NDE UYGUN DOKU KÜLTÜRÜ ŞARTLARININ BELİRLENMESİ Mehmet Aydın AKBUDAK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet BABAOĞLU 2002, Sayfa: 55 Jüri: Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Doç. Dr. Mehmet BABAOĞLU Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Bu çalışmada iki tıbbi bitki, küçük çiçekli yakı otu (Epilobium parviflorum Schreb.) ve İzmir kekiği (Origanum onites L.)' nin doku kültürü üzerinde çalışılmıştır. Kültür öncesi yüzey sterilizasyonu için küçük çiçekli yakı otu tohumlarının % 25 (v/v)' lik, İzmir kekiği tohumlarının ise %20 (v/v)' lik sodyum hipoklorit solüsyonunda (Axion) 20 dak. muamele edilmesi yeterli bulunmuş ve sterilize edilen tohumlar B50 ortamı içeren cam kavanozlarda çimlendirilerek fideler elde edilmiştir. Steril şartlarda yetiştirilen fidelerden alınan çeşitli eksplantlar, farklı kombinasyonlarda ve konsantrasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri içeren yan-katı MSO (Murashige ve Skoog) temel besin ortamında kültüre alınarak kallus oluşumu, bitki rejenerasyonu ve diğer tepkileri gözlenmiştir. Küçük çiçekli yakı otunda 0.2 mg l“1 KIN x 2 mg T1 2,4-D ve 0.1 mg T1 KIN x 1 mg l”1 2,4-D ile kombine edilmiş MS ortamında; kotiledon, petiol ve yaprak eksplantlarında kallus oluşumu gözlemlenmiştir. İzmir kekiğinde 1.0 mg l“1 2,4-D x 0.1 mg l”1 KIN ve 2.0 mg l'1 2,4-D x 0.1 mg l"1 KIN içeren MS ortamına yerleştirilen yaprak sapı ve gövde eksplantlarından kallus elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Küçük çiçekli yakı otu (Epilobium parviflorum Schreb.), İzmir kekiği (Origanum onites L.), doku kültürü, eksplant, sterilizasyon, in vitro çimlendirme, MSO, B50, oksin, sitokinin.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF SUITABLE TISSUE CULTURAL CONDITIONS FOR SMALL-FLOWERED WILLOW HERB (Epilobium parviflomm Scfareb.) AND İZMİR OREGANO (Origanum onites L.). Mehmet Aydın AKBUDAK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet BABAOGLU 2002, Page: 55 Jury:Prof. Dr. Fikret AKINERDEM Doç. Dr. Mehmet BABAOGLU Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ In this study, possibilities of micropropogation via tissue cultures of small- flowered willow herb {Epilobium parviflomm Schreb.) and İzmir oregano {Origanum onites L.), both of which are medical plants, were investigated. Prior to culture, surface sterilization of small-flowered willow herb and Izmir oregano seeds was achieved by immersion in 25 and 20 % (v/v) sodium hypoclorite solution for 20 minutes, respectively. Sterilized seeds were germinated on B5 media contained in 175-ml glass jars in culture room. Various explants from each species were tested for their responses to media containing different levels and combinations of plant growth regulators. Callus regeneration was observed in cotyledon and petiole explants of small- flowered willow herb on MS media containing KIN and 2,4-D together specific rations (0,2 mg l“1 KTN x 2 mg l”1 2,4-D and 0,1 mg l“1 KTN x 1 mg l”1 2,4-D). Also, callus regeneration was achieved by petiole and hypocotyl explants of İzmir oregano on the MS media including combinations of both KIN and 2,4-D (1.0 mg r1 2,4-D x 0. 1 mg l“1 KTN and 2.0 mg l4 2,4-D x 0. 1 mg l”1 KTN). KEY WORDS: Small-flowered willow herb {Epilobium parviflomm Schreb.), İzmir oregano {Origanum onites L.), tissue culture, explant, sterilization, in vitro germination, MS medium, B5 medium, auxin, cytokinin.