Cytotoxicity of hydrogen peroxide on E. coli
  1. Tez No: 12888
  2. Yazar: AHMET CH KASSAB
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜVEYDA BAŞAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
HİDROJEN PEROKSİTTİN E.COLİ ÜZERİNDEKİ SİTOTOKSİK ETKİSİ AHMET CH.KASSAB BİYOKİMYA BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ Tez Yöneticisi Doç. Dr. Hüveyda Başağa Doç. Dr. Faruk T.Bozoğlu ARALIK 1990 - 66 SAYFA ÖZET Biyolojik ortamda Hidrojen peroksit, ortamda bulunan +2' Fe iyonu ile redükte olarak hidroksil radikalini meydana getirir. Bu tür serbest radikal, hücre zarında bulunan doymamış yağ asitleriyle reaksiyona girerek, hücre geçirgenliğini bozabildiği gibi hücrede bulunan nükleik asitler, amino asitler ve proteinler gibi biyomoleküllerle de reaksiyona gererek hasar meydana getirebilir. HnOoj toksisitinin araştırılmasında E.coli yaygınlıkla kullanılan bir mikroorganizmadır. Bu çalışmalar H_0_j nun E.coli üzerinde etkisini iki şekilde karakterize etmiştir. -vı-- İlki, Mod I adıyla anılmaktadır ve toksik etki hidrojen peroksitin 2 mM'dan az konsantrasyonlarda kullanıldığında görülmektedir. Diğeri ise Mod II adıyla anılmaktadır ve H 0 konsantrasyonu 10 mM'dan yüksek olduğunda ortaya çıkmaktadır. - Yapılan bu araştırmanın neticesinde Mod I diye adlandırılan toksik etkide hidroksil radikallerinin rolü olmadığı saptanmıştır. Tiyoüre ve dimetil sulf oksit gibi radikal tutucular, H 0 'nun 2 mM'da kullanıldığı konsantrasyonlarında, toksik etkiyi önemli ölçüde azaltamamışlardır. Oysa aynı deney şartlarında mikroorganizmanın aktif üreme gösterdiği ortamda, adı geçen radikal tutucular 15 mM konsantrasyonda kullanılan H 0 'in toksik etkisini önemli bir miktarda azaltabilmişlerdir. Her iki radikal tutucunun etkileri karşılaştırıldığında, tiyoürenin çok daha etkili olduğu görülmüştür, şöyle ki; tiyoüre 60 mM olarak kullanıldığında ILQ-, 'nun toksik etkisi %87 oranında azalmış oysa dimetisulfoksit 500 mM olarak kullanıldığında mikroorganizmalar ancak 50 % oranında H 0 2 2 etkisinden korunmuştur. - Şelat yapıcı maddelerden olan etilendiamin tetra asidik asit ve 2,2 bipiridil, Mod I toksisite (2 mM H 0 ) üzerinde belirgin bir şekilde etkili olamamışlar oysa Mod II de (15 mM H 0 ) toksik etkiyi önemli ölçüde azaltmışlardır. vıı- Sulfidril grubu içeren maddelerden olan sistein'in de E.coli üzerinde toksik etkisi görülmüştür. Toksik etki sistein konsantrasyonuna bağlı olarak artmıştır. Aynı şartlarda yapılan deneylerde s'ulfidril grubu içeren maddelerden olan glutatiyon sistein kadar yüksek toksisite gösterememiştir. - Sistein, hidrojen peroksit ile birlikte ortamda bulunduğunda, hidrojen peroksitin sitotoksisitesini önemli ölçüde artırmıştır. Bu deneylerde ^S*0 konsantrasyonu sabit tutulmuştur ve sistein en düşük toksik olmayan konsantrasyonda denenmiştir. 3 - H“0”toksisitesi mikroorganizmanın değişik büyüme fazlarında denenmiş ve bu kimyasalın etkisinin en fazla gözlendiği faz log fazı daha sonra lag fazı ve en az etkinin gözlendiği faz ise durgun faz olmuştur. Bu deneyler Mod I ve Mod II toksik konsantrasyonlarda denenmiş ve her iki Mod için aynı bulgular elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Hidrojen Peroksit, Sitotoksisity, E.coli Radikal Tutucular, Şelat Yapıcı. BİLİM DALI SAYISAL KODU : A05.05.01 vııı
Özet (Çeviri)
CYTOTOXICITY OF HYDROGEN PEROXIDE ON E.COLI AHMET CH.KASSAB DEPARTMENT OF BIOCHEMISTRY M.S. THESIS.-“. Supervisors. Assoc. Prof. Hüveyda Başağa Assoc. Prof. Faruk T.Bozoğlu DECEMBER 1990 - 66 PAGES ABSTRACT The hydroxyl radicals generated biochemically are well known for their toxicity to living organisms through damage resulting from peroxidative reaction of polyunsaturated fatty acids (lipid peroxidation), in turn effecting membrane fluidity and reaction with biomolecules, like nucleic acids, sugars, amino acids, proteins, organic acids and phospholipids. E.coli is one of the most considered microorganism that has been studied towards H 0 toxicity. E.coli lethality by HJis characterized by two modes t>f killing, the first occuring at concentrations below 2 mM (Mode I killing) and the second at concentrations higher than 10 mM (Mode II killing). -iii-In this study it has been found that OH radicals (OH ) generated by H 0 via Fenton reaction are not involved in the ö J 22 induction of Mode I killing (2 mM HO). The OH radical scavengers, thiourea, dimethyl sulfoxide (DMSO) did not significantly effect the survival of E.coli in the exponential growth phase. However Mode II killing (15 mM EL 0 ) was markedly reduced by above mentioned OH radical scavengers under the same experimental conditions. Effect of thiourea on the lethality of £LO”was more pronunced than that of DMSO, since protection by DMSO did not exceed more than 50 % up to 500 mM, while 60 mM of thiourea had a protection of about 87 %. EDTA and 2,2 bipyridyle were also used to see the effect of metal ions on the cytotoxicity of H9O2. The inhibitory effect could not be detected in Mode I killing (2 mM H~ 0“), however at Mode II killing (15 mM H2 O2 ) a reduction in the lethality (up to 25 %) as inverse function of increasing both EDTA, and 2,2 bipyridyle concentrations was observed. SH- containing compounds such as cysteine, found to be cytotoxic to exponentially growing cells of E.coli in a dose dependent manner at 37 C. Other SH containg compounds such as reduced glutathione (GSH) were also tested but their cytotoxic effects were less than cysteine. IVFurthermore, L-cysteine when used in combination with 2 mM H_0”,a potentiation of the bactericidal effect of H 0 2 2 2 2 was observed. This potentiation was greater when compared with reduced glutathione (GSH). SH - containing compounds were also tested with 15 mM ILQ (Mode II killing) and their effect was not observed since at this concentration of H2O2 about 90 % of cell killing has already been occured. Cytotoxicity of H2O2 was tested against different growth phases of E.coli, the maximal toxicity was observed in log phase followed lag phase, where at the stationary phase the effect was the least, when 2 mM H_0 was used. At 15 mM HO the percentage of killing in log phase was more pronounced when compared with lag and stationary phases. KEY WORDS : Hydrogen peroxide, Cytotoxicity, E.coli, Radical scavengers, Metal chelators SCIENCE CODE : 405.05.01