Immobilization of alfa-amylase into photographic gelatin by chemical cross-linking
- Tez No: 12887
- Danışmanlar: PROF.DR. URAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
a-AMİLAZ ENZİMİNİN FOTO?RAFİ K JELATİN İÇİNDE ÇAPRAZ BAÖLAMA METODU İLE İ MMOBİ Lİ ZASYONU Bayramocjlu, ZUbeyde Fen Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabil i m Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. Ural Akbulut 127 Sayfa, Aralık, 1990 ÖZET Bu çalışmada, a-amilaz enzimi formaldehit, krom CIIID asetat, potasyum krom CIIID sülfat ve krom CIIID sülfat kullanılarak kimyasal çapraz bağlama yöntemi ile fotoğrafik jelatin içinde immobilize edilmiştir. Selüloz triasetat film şeritleri tepkime ortamına peşpeşe daldırma işlemine karşı dayanıklılıklarının artırılması amacıyla a-amilaz -jelatin karışımıyla kaplanmışlardır. Jelatin, çapraz bağlayıcı ve enzim konsantrasyonunun enzimatik aktivite üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Serbest ve immobilize edilmiş a-amilaz enzimi için pH, substrat konsantrasyonu, inkübasyon süresi ve saklama şartları gibi parametreler optimize edilmiştir, immobilize edilmiş a-amilaz film şeritlerinden enzim sızıntısı fosfat tamponu C20 mM, pH 6.9} il© yıkayarak kontrol edilmiştir. Bağlanmamış enzim miktarını bulmak amacıyla yıkama çözeltilerinin aktiviteleri. iiispektrofotometrik yöntemle ölçül müşt Ur. Kullanım sayısının aktivite ve dinlendirmenin kullanım sayısı üzerindeki etkileri saptanmıştır. Mekanik kararlılık ve sızıntının jelatin ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonlarının fonksiyonu oldukları bulunmuştur. Fotoğrafik jelatinin immobilizasyonda destek maddesi olarak kullanılmasında mekanik kararlılığı, sızıntının kontrol altına alınabilmesi, gıda endüstrisinde uygulamaları açısından tok si sitesinin az olması, diğer endüstri sahalarında geniş kullanım alanlarının bulunması gibi enteresan özellikleri bulunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : immobilize edilmiş ot-amilaz, selüloz triasetat film şeritleri, fotoğrafik jelatin, krom CIIID sülfat ile çapraz bağlama. Bilim Dalı Kodları : 401.01.05, 405.05.01, 101.04.01 iv
Özet (Çeviri)
IMMOBILIZATION OF ot- AMYLASE INTO PHOTOGRAPHIC GELATIN BY CHEMICAL CROSS-LINKING Bayr amoğl u, ZUbeyde Institute of Natural and Applied Sciences Joint Graduate Program in Biochemistry, M.S. Thesis Supervisor : Prof. Dr. Ural Akbulut 127 Pages, December, 1990 ABSTRACT cs- Amylase was immobilized into photographic gelatin by chemical cross -linking with formaldehyde, chromium CHID acetate, chromium CHID sulfate and potassium chromium CHID sulfate. Cellulose triacetate film strips which enables easy and simple handling were coated with ot-amylase-gelatin mixture accomplishing a high degree of durability during consecutive immersions into reaction media. The effect of gelatin, cross -linker and enzyme concentrations on activity were studied. The optimum conditions for pH, substrate concentration, temperature, incubation time and type of storing of free and immobilized a-amylase were determined. Enzyme leakage from immobilized film strips were controlled by washing with phosphate buffer C30mM, pH 6. 93. The activity of washing solutions were measured spectrophoiometr i cal 1 y to determine the unbounded enzyme. Effect of use number on activity and effect of resting onreuse number were also determined. Mechanical stability and leakage were found to be functions of gelatin and cross-linker concentrations. Photographic gelatin was found to have many capabilities with its extraordinary characteristics on immobilization as a carrier. KEY WORDS : Immobilized a-amylase, cellulose triacetate film strips, photographic gelatin, chromium CHID sulfate cross-linking. Science Codes i 401.01.05, 405.05.01, 101.04.01 ii