Coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımıyla 3194/18. maddesinin uygulanması
3194/18th statement of Turkish Land Law by applying GIS softwares
- Tez No: 128891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (CBS) YAZILIMIYLA 3194/18. MADDESİNİN UYGULANMASI Sertaç ACARCAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ 2002, 71 sayfa Jur: Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ Yrd. Doç. Dr. Tayfun ÇAY Yrd. Doç. Dr. Şaban İNAM Bu çalışma ile, 3194 sayılı İmar kanun geniş kapsamlı en önemli uygulamalarından biri olan 18. maddenin uygulamasının muhtelif harita paket programlarından (CAD) farklı olarak, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programların da kullanılan analiz veya yazılan scriptler yardımıyla, özellikle Düzenleme Ortaklık Payı Oranı' nın (DOPO) hesaplanması ve dağıtım' in yapılması aşamasında operatör insiyatifınin minimum düzeye indiren ve daha adil ve mantıklı çözümler sunan bir algoritma ortaya çıkarması amaçlanarak, yapılmış ve yapılmakta olan mevcut uygulamalarının yapım, sonuçlar ve yapılan itirazlar bakımından inceleyerek, uygulamanın aksıyan yönlerinin tespit edilmesi ve bu kusurların CBS'nin özelliklerinden yararlanarak giderilmesi veya aza indirgeyeceği görülmektedir. Anahtar kelimeler : 3194/18. madde, dopo, dağıtım, coğrafi bilgi sistemi ÖftSiHTÎM KUROU9
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis 3194 / 18th STATEMENT OF TURKISH LAND LAW BY APPLYING GIS SOFTWARES SertaçACARCAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy And Photogrammetry Supervisor : Ass. Prof. Dr. Ali ERDİ 2002, 71 Pages Jury : Ass. Prof. Dr. Ali ERDİ Ass. Prof. Dr. Tayfun ÇAY Ass. Prof. Dr. Şaban İNAM In the study, 18th statement of Turkey's land law can be applied in to practice using GIS softwares, which are modified to meet the needs in the law adding some scripts, and analyze tools. So that, it can be removed the impact of operator on the applications of the 18th statement of Turkish land law. Another aim of this study has been to emphasize the shortcomings in current applications of the statement in practice and then to show that those shortcomings can be compensated by GIS. Key Words :3 194/ 18th statement, DOPO, distribution, Geography Information Systems