Sulama amaçlı bir yatay eksenli rüzgar türbininin dizaynı ve imalatı
Design and manufacturing of an horizontal axis wind turbine for water pumping
- Tez No: 128940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET SULAMA AMAÇLI BİR YATAY EKSENLİ RÜZGAR TÜRBİNİNİN DİZAYNI VE İMALATI YILDIZ,Oğuzhan Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç.Dr. Yüksel KAPLAN Eylül 2002,77 sayfa Bu çalışmada yatay eksenli bir rüzgar türbini için kanat dizay ve imal edilmiştir. Kanat elemanı için optimum oturma açısı ve veter dağılımı, seçilen kanat profili ve hücum açısına göre veren bir bilgisayar programı yazılmıştır. Dizayn edilen kanatta NACA 4415 profili kullanılmıştır. Uç hız oranı ve kanat sayısının güç katsayısına etkileri araştırıldı.Uç hız oranının X=5 değerine kadar güç katsayısı lineer artmakta fakat bu değerden sonra güç katsayısı azalmakta olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN AND MANUFACTURING OF AN HORIZONTAL AXIS WIND TURBINE FOR WATER PUMPING YILDIZ,Oğuzhan Niğde University Graduate School Of Natural And Applied Science Department Of Mechanical Engineering Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Yüksel KAPLAN September 2002, 77 pages In this study, a blade for an horizontal wind turbine is designed and manufactured. A computer program is written to compute optimum twist angle depending on chord line, angle of attack and airfoils. NACA 4415 airfoil is employed in the calculation and designing the blade. Tip speed ratio and number of blade on output power coefficent are investigated. It is found that the output power coefficent increases linearly with tip speed ratio until X=5 value but decreases after this value. IV