İnce tel çekme prosesinde oluşan hasarlar ve inklüzyon hasarının deneysel analizi
  1. Tez No: 129026
  2. Yazar: ÜMİT ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler-Filmaşin, Çekilebilirlik, İnklüzyon Tel çekme işlemi çelik halat, yay teli, çelik kord, veya öngerilmeli betonarme teli gibi yüksek dayanımlı tellerin üretilmesinde önemli yer tutmaktadır. Tel çekme için hammadde olarak kullanılan filmaşinlerin sorun çıkarmamaları için süneklilik değerlerinin mümkün olduğunca yüksek olması beklenir. Bunun için çeliğin üstün nitelikli olarak üretilmesi ve uygulanan ısıl işlemlerin hatasız yapılması gereklidir. Yapılan araştırmalarda fılmaşinlerin çekilebilirliğini azaltan en önemli nedenlerin başında metalik olmayan kalıntıların (inklüzyon) neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada tel çekme işlemi ve bu üretim yönteminde kayıplara neden olan inklüzyon türleri ve oluşum nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : Steel Wire Rods, Drawing ability, Inclusions The wire drawing process takes up a large part in production as a high resistance, steel rope, steel spring, steel cord or pre-tensiled concrete. The steel wire rods which is used for wire drawing's raw materials, should be kept high enough the drawing ability for high output. For that reason, steel with high cleanliness will not restricte problems during drawing and heat treatment. The studies have shown that among the many defects the most important one is the non metallic inclusions.In this study, the wire drawing process caused a type of inclusion problem and the cause has been researched.