Yüksek dayanımlı beton üretimi ve yapılardaki önemi
The Making of high strength concrete and its importance in constructions
- Tez No: 129028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler- Yüksek dayanımlı beton, çimento, basınç dayanımı, süperakışkanlaştırıcı. Beton, ülkemizde en çok kullanılan yapı malzemesidir-Betonda aranan en önemli özellik ise basınç dayanımıdır.Binalarda basınç dayanımı yüksek beton kullanılması amaçlanmalıdır. Bu çalışmada da yüksek dayanımlı betonun özellikleri ve önemi araştırılmış,bu amaçla yüksek dayanıma beton üretimi yapılmıştır.Bunu yaparken de, yüksek dayanımlı beton üretiminde çimento ve beton katkı maddelerinin etkinliği incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışma ile ayrıca betonların basınç dayanımları ölçülmüş ve 7 günlük mukavemeti 80 Mpa'yı aşan betonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE MAKING OF HIGH STRENGTH CONRETE ANB ITS IMPORTANCE IN CONSTRUCTIONS SUMMARY KeyWords- High strength concrete, cement, compressive strength, superplasticizers. Concrete, is the mostly used construction material in our country. The most significant property of the concrete is the compressive strength: In this reserach the importance and features the high strength concrete has been studied and for that reason,some concrete has been achieved. The effectiveness of cement and concrete superplasticizers in the production of high strength cocrete has been conducted. Also through the experimental study, the compressive strength has been measured and some concrete of over 80 Mpa strength has been produced. xiv