PIC kontrollü uzaktan kumanda sistemi uygulaması
The Remote control system with the PIC microcontroller application
- Tez No: 129068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Uzaktan Kumanda, Mikrokontrolör (PİC) Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzaktan kumanda sistemlerinin kullanımı giderek artmıştır. Uzaktan kumanda devreleri kullanılan sensörlere göre çok çeşitli yapıda olmalarına rağmen, bu sistemlerde kullanılan sinyaller ya özel entegrelerle ya da karmaşık devrelerle sağlanmaktadır. Öte yandan son yıllarda basit yapısı, düşük maliyeti ve kullanım kolaylığı ile popüler olan PIC 1er ile kumanda devrelerinin sinyal ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabilir. Bu uygulamada bu amaca yönelik olarak PIC 16F84 mikrokontrolörü ile 8 kanallı bir uzaktan kumanda sistemi tasarlanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
THE REMOTE CONTROL SYSTEM WITH THE PIC MICROCONTROLLER APPLICATION SUMMARY Keywords-Remote control, Microcontrollers (PIC) Tn the recent years, the usage of remote control technology is increasing with improving of technology. Although the remote control circuits are in many different forms according to sensors used, the signals that are used in these systems, are obtained by either special IC or complex circuits. On the other hand, recently, the signal which is necessary for the control circuits can be obtined by PIC s which are popular with their simple formations, low cost and simplicity of usage. That is why, a remote control system with 8 channels is designed with the microcontroller PIC 16F84 in this application. vu