Birleşik ısı-güç sistemlerinin incelenmesi
Study of combined heat and power systems
  1. Tez No: 129077
  2. Yazar: GÜNAY ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler - Isı, Güç, Birleşik Isı-Güç Endüstri, gittikçe artan çevresel kirlilik ve yakıt maliyetleri için yenilikçi çözümler aramaya devam etmektedir. Modern gaz türbin teknolojisi atıkları azaltmak ve verimi arttırmak konusunda çok büyük gelişmeler göstermiştir, fakat bu modern santral dizaynları bile Birleşik Isı-Güç Üretim teknolojisi kullanılmadığında ısı kayıplarına engel olamaz. Birleşik Isı-Güç Üretim Sistemleri'nin prensibi basittir. Konvansiyonel elektrik üretiminde ortalama verim %35 kadardır. Potansiyel enerjinin %65'i kadarı ise atık ısı olarak harcanır. Daha yeni kombine çevrimli santrallerde ise bu %55'e kadar artabilir (elektriğin iletim ve dağıtım kayıpları hariç). Birleşik Isı-Güç Üretim Sistemleri bu kayıpları endüstride, işletmelerde ve ev ısıtmasında kullanılabilir ısıya dönüştürür. xı
Özet (Çeviri)
STUDY OF COMBINED HEAT AND POWER SYSTEMS SUMMARY Key Words - Heat, Power, Combined Heat and Power Industry continues to seek innovative solutions for ever-increasing environmental pollution and fuel costs. Modern gas turbine technology has made enormous progress towards the related goals of reducing emissions and improving efficiency, but even these modern plant designs can not obstruct of heat losses unless Combined Heat and Power techniques are employed. The principle behind Combined Heat and Power is simple. Conventional power generation, on average, is only %35 efficient. Up to %65 of the energy potential is released as waste heat. More recent combined cycle generation can improve this upto %55 (excluding losses for the transmission and distribution of electricity). Combined Heat and Power reduces this loss by using the waste heat for industry, commerce and home heating. xu