Yeni yöntemle demiroksit içeren baca tozlarının önlenmesi ve değerlendirilmesi
To Stop end evaluate the FeO including chimney dust by new techniques
  1. Tez No: 129089
  2. Yazar: ŞERİFE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRALİ S. ALOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler - Toz, Toz Tutucular, FeO, FeSO4 Dünya nüfusunda ve sanyideki hızlı artış hammadde kaynakları üzerindeki baskıyı artırmıştır. Hammadde tüketimindeki artan talepve buna karşılık hammaddenin azalması atıkların geri kazanılıp tekrar kullanılmasını gündeme getirmitir. Bu sayede çevre kirlenmesi önemli ölçüde önlenmiş ve mevcut hammadde kanakları korunmuş olacaktır. Baca gazı temizleme yöntemleri deyince akla ilk toz tutma sistemleri üzerinde durulmuş en uygun yöntemin tayininde partikülün boyutu, konsantrasyonu, korozivitesi, toksik etkileri ve akış oranı gibi özelliklere bağlı olarak tespit edilebilceği görülmüştür. Bu çalışmada örnek baca tozu için gaz tutma sistemi verilmiş, tutulan tozların değerlendirilmasine dair iki sistem üzerinde durulmuştur. Bunlardan birincisi reaksiyon tankına dayanan klasik sistem, ikincisi ise yeni bir yöntem olan helezon sistemidir. Ayrıca sistemlerin geliştirilmesinde temel olması bakımından laboratuvarda demiroksit tozlarından demir sülfat eldesi çalışmaları yapılmıştır. Amaç atıksız teknolojiye ulaşmaktır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY TO STOP END EVALUATE THE FeO INCLUDING CHIMNEY DUST BY NEW TECHNIQUES Key Words - Dust, Particulate Matter Control, FeO, FeS04 Raw material resources are on pressed because of increasing of world population and industrial development. Raw material reuse i be coming alternative solution doe to rising waste demond end decline of natural raw material. In same time, pollution will be prevented. There are a number of gas cleaning devices that can be used to remove particulates. The most appropriate device for a given source will depend on such factors as particle size, concentration, corrosivity, toxicity, volumetric flow rate, requared collection efficiency, allowable pressure drops, and costs. In this study particulate matter control systems are searched and present methods to take dust from chimney gases with high Fe+2. IX