Dizel motorlarında alternatif yakıt olarak biodizel kullanımının motor performansına etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of using biodiesel as an alternative fuel in diesel engines on the performance of the engine
  1. Tez No: 129146
  2. Yazar: MURAT KARABEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Dizel motor, alternatif yakıt, biodizel, motor performansı, egzoz emisyonu. Artan araç sayısına bağlı olarak, dünyada petrol kökenli motor yakıtlarına olan talep hızla artmaktadır. Dünya petrol rezervleri, bu hızlı talep artışına paralel olarak hızla tükenmektedir. Ayrıca, motorlu araç sayısının bir artışı olarak, egzoz emisyonlarından kaynaklanan hava kirliliği, önemli bir çevresel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 1970'li yıllarda yaşanan petrol krizinin de etkisiyle hızlanan alternatif motor yakıtları ile ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalar sonucu, dizel motorlarında çok fazla değişime gereksinim duyulmadan motorinin yerine geçebilecek bir yakıt olarak biodizel yakıtı ortaya çıkmaktadır. Biodizel yakıtının önemli bir özelliği ise; yenilenebilir alternatif yakıt olmasıdır. Bu çalışmada, biodizel ve motorin yakıtı kullanılarak motor performans parametreleri ve egzoz emisyon değerleri incelenmiştir. Ayrıca, biodizel yakıtının özgül enerji maliyeti motorin yakıtı ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ilk üç bölümünde, genel enerji talebi ve alternatif yakıtlar hakkında literatüre dayalı araştırma bilgileri verilmiş, dördüncü bölümde ise deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde, çalışmalar sonucu elde edilen veriler yorumlanmıştır. XII
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF USING BIODIESEL AS AN ALTERNATIVE FUEL IN DIESEL ENGINES ON THE PERFORMANCE OF THE ENGINE SUMMARY Keywords : Diesel engine, alternative fuels, biodiesel, engine performance, exhaust emission. The demand for Petroleum based engine fuels is increasing rapidly as the number of the vehicles on the roads increases day by day. This increasing demand causespetroleum reservoirs on the earth being deplated rapidly. Besides this air pollution resulted from motor vehicles also becomes more serious with increasing number of vehicles, causing an important environmental problem. Studies on alternative engine fuels which accelerated with petrol crisis observed in 1970's are still going on. As a result of these studies it has been found that biodiesel fuels can be used instead of diesel fuels without requiring too much change on a existing diesel engine. An important property of biodiesel fuels is it's being a renewable alternative fuel. In this study, engine performance parameters and exhaust emissions of a diesel engine using biodiesel and diesel fuels are determined in addition, specific energy cost of biodiesel fuel is compared with that of biodiesel fuel. In the first three chapters, information on general energy demand and alternative fuels on literature is presented. In the fourth chapter, experimental studies on the subject is explained. In the conclutions and discussion chapter, comments on findings of the study are made. XIII