The Effects of the side grooved configurations on the fracture mechanics parameters in compact tension and center-cracked tension specimens
Kenar yiv biçimlerinin kompakt çekme ve merkez çatlaklı çekme numunelerindeki kırılma mekaniği değişkenleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 129244
  2. Yazar: ÖZCAN ARTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHAN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET KENAR YİV BİÇİMLERİNİN KOMPAKT ÇEKME VE MERKEZ ÇATLAKLI ÇEKME NUMUNELERİNDEKİ KIRILMA MEKANİĞİ DEĞİŞKENLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Kırılma deneylerinde çatlak uzamasının ortalama büyüklüğü, çatlağın düz ilerlemediği numuneler içinde çeşitli noktalarda yapılan ölçümlerle tanımlanmaktadır. Ancak bunların hiçbiri teorik varsayımlarla uygunluk göstermemektedir. Kenar yivlerinin düzlemsel birim uzama koşulunu çatlak cephesi boyunca sağladığı bilinmektedir. Bu tezde, kenar yiv biçimlerinin, elastik ve elastik-plastik rejimlerdeki çatlak ucunun önündeki lokal gerilme ve birim uzama alanlarına ve kompakt çekme ve merkez çatlaklı çekme numunelerinin genel davranışlarına olan etkileri sonlu elemanlar metodu ile incelenmiştir. Gerilme yoğunluğu faktörü ile J-entegrali değerlerinin hesaplanması için eşdeğer alan entegrali metodundan yararlanılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, çok daha düzenli bir kırılma oluşumu kenar yivli numunelerle sağlanabilinir. V-biçimli kenar yivi eğri biçimindeki kenar yivine göre serbest yüzey yakınında üstünlük gösterirken her iki çeşit biçim de numunenin orta düzlemindeki düzlemsel birim uzama koşulunu sağlamaktadır. Kenar yivinin uç yarıçapının 0.5 mm büyüklüğünden fazla olmaması önerilir ve 60 dereceden küçük kenar yiv açıları seçilmelidir. Kenar yivi olmayan numunede eğri çatlak cephesinin, J-entegrali değerini çatlak cephesi boyunca eş değerde tutma etkisini gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF THE SIDE GROOVE CONFIGURATIONS ON THE FRACTURE MECHANICS PARAMETERS IN COMPACT TENSION AND CENTER-CRACKED TENSION SPECIMENS In fracture tests the average extent of crack growth is defined by several measurements at different points in the specimens, where the crack tunnels. However none of this is compatible with the theoretical assumptions. It is known that side grooves promote plane strain constraint along the crack front. In this thesis the effects of side groove configurations on the local stress and strain field ahead of the crack tip and on the overall response of the compact tension and center- cracked tension specimens in the elastic and elastic-plastic regimes are investigated using finite element method. For the evaluation of the stress intensity factor and J-integral values the equivalent domain integral method is utilized. The results reveal that a much more uniform fracture process can be obtained with the side grooved specimens. The v-shaped side groove is superior to the curved side groove near the free surface, whereas both types of configurations promote plane strain constraint at the mid-plane of the specimen. The side groove root radius is suggested to be within 0.5 mm, and side groove angles that are less than 60° should be preferred. Also the effect of curved crack front in smooth specimen is found to be equalizing the J-integral value over the crack front.