Land use change analysis of Erdemli Kızkalesi region by using GIS methodology
Erdemli Kızkalesi bölgesi arazi değişiminin GIS metodolojisi ile analizi
  1. Tez No: 129243
  2. Yazar: HASAN VOLKAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. BARIŞ METER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bilimsel çevrelere göre dünya nüfusunun büyük bir kısmı 2025 yılında şehirlerde yaşayacaktır. İnsan yerleşimleri arttıkça birincil tarim alanlari,sulak alanlar, ormanlar ve su havzaları gibi yerler yapılaşma ve endüstriyel faaliyetlerde kullanılmak üzere yeni alanlar haline getirilecektir. Şehircilik açısından geri olan gelişmekte olan ülkelerde ise yaşam alanı bulunması için ekolojik olarak verimli alanlarda kaçak yapılanmalar görülmektedir. Arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişiklikler toprak ve su kalitesine, biyoçeşitlilik ve global iklim sistemleri ayrıca doğal kaynaklara dolaylı olarak etki edebilmektedir. Arazi kullanımı ve değişikliği populasyonun artması ve intensiv tarimın uygulanması ile ilgilidir. Kıyı alanlarında ki arazi kullanım değişimi, bölgesel ve global arazi kullanım değişimi gibi çalışmalarının önemi doğrultusunda bilimsel çevrelerin ve uluslararası organizasyonların dikkatleri bu çalışmalara kaymıştır. Geçmişten günümüze uzaktan algilama teknolojisi şehirsel açıdan çevre çalışmalarına güncel bilgilerin sağlanmasında vazgeçilmez olmuştur. Aynı zamanda bilgisayar tabanlı coğrafî bilgi sistemleri de yönetim ve bilginin işlenmesi sürecinde kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı Erdemli ve Kızkalesi sahilinde yıllara göre arazi değişimini Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları, Arc View GIS ve ER Mapper kullanarak tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
According to scientific authorities in the year of 2025, the majority of the world's population around 5 billion people will be living in urban areas. As human settlements expand, prime agricultural land and habitats such as wetlands, forests, and watersheds are transformed into land for housing, roads and industry. In the developing countries the urban poor, searching an alternative place to live, often establish informal settlements in ecologically fragile areas. Changes in land-use and land cover have important consequences for natural resources through their impacts on soil and water quality, biodiversity, and global climatic systems. Land use and changes are particularly related to increase of population and intensive agriculture. With the awareness of the importance of land-use changes at coast sides, the study of regional or global land use change has become the focus of much scientific authorities and international organizations. From past to future remote sensing technology has been recognised as a useful means of supplying up to date information on activities within the urban environment. At the same time, computer - based geographic information systems are being used to improve the management and use of information. The aim of the study is : to determine the land use changes through the years in the coast of Erdemli and Kizkalesi by using the Geographical Information System, ARC- VIEW GIS software and ER MAPPER. < - x -.St ' \:- fo-