IP over DVB: Management of self-similarity
DVB üzerinden IP: Özbenzeşliğin yönetimi
  1. Tez No: 129247
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET DVB ÜZERİNDEN IP: ÖZBENZEŞLİGİN YÖNETİMİ Sayısal Video Yayını (D VB) çoklu ortam verilerinin kullanıcılara iletimini MPEG-2 Taşıma Katan (TS) aracılığıyla sağlar. Çokluortam verisi kodlama ve sıkıştırmaya bağlı olarak değişken bit hızlı (VBR) veri özelliği sergiler. Çokluortam verisi bununla birlikte, farklı zaman ölçeklerinde çoğuşma özelliği gösterir. Çoğuşma özelliğinden dolayı VBR video, ortalama bit hızmdan daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyar. TS'i sabit hızlı kılmak için TS içine dolgu bitleri yerleştirilir. Bu tezde, MPEG-2 TS'de boşa harcanan bant genişliğinin, dolgu bitleri yerine İP trafiğinin doldurulması yoluyla kullanılmasına yönelik bir dizge önerilmiştir. Dizge üzerindeki trafiğin istatiksel özellikleri incelenmiş ve özellikler (özbenzeşlik, uzun-süreli bağımlılık) detaylı olarak anlatılmıştır. Önerilen dizgenin değişik ağ konfigürasyonlan ( darboğaz bant genişliği, ara bellek büyüklüğü) ve farklı trafik karakteristikleri (özbenzeşlik, Hurst parametresi) için benzetimi NS ağ benzetim aracı kullanılarak yürütülmüştür. Benzetim sonuçlarının analizi sonrasında bant genişliğini uyarlamanın,hem başarımı hem de kuyruk gecikmesini, ara bellek sığasını uyarlamaya göre daha etkince iyileştirmesi sebebiyle yeğlenen ağ özkaynağı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IP OVER DVB: MANAGEMENT OF SELF-SIMILARITY Digital Video Broadcasting (DVB) defines the carriage of multimedia information to clients by means of MPEG-2 Transport Streams (TS). Multimedia information, due to coding and compression, is variable bit rate (VBR) in nature. Furthermore it displays burstiness on different time scales. Due to its bursty nature, VBR video requires more bandwidth than its mean bit rate. Stuffing bits are inserted into the TS to make TS constant bit-rate. In this thesis, we propose a system, which makes use of the wasted bandwidth, due to stuffing bits in MPEG-2 TS, by carrying best-effort IP traffic with the prioritized video traffic. We investigate the statistical properties of the traffic on the proposed network. We give a detailed description for the traffic characteristics, i.e., self-similarity and long-range dependence. We use the NS simulator to simulate the proposed system for different network resource configurations, i.e., bottleneck bandwidth, buffer size, and different traffic characteristics, i.e., self-similarity (Hurst parameter). Analyzing the results, we suggest a bandwidth-driven network resource allocation policy, assuming a fixed overall traffic demand, since it improves both throughput and queuing delay.