A Graphical network planning tool for GSM and other cellular networks
GSM ve diğer hücresel ağlar için grafiksel bir ağ planlama aracı
- Tez No: 129250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET GSM VE DIGER HÜCRESEL AĞLAR İÇİN GRAFİKSEL BİR AG PLANLAMA ARACI Kablosuz haberleşme endüstrisi son on yılda çok büyük bir gelişme gösterdi. Radyo tayfı çok fazla doldu. İyi bir ağ tasannu artık incelikten çok gereklilik haline geldi. Bu, çalışabilir ve düşük masraflı kablosuz sistemler için bir ön şart oldu. Frekans planlama hücresel ağ tasarımında anahtar noktadır, ve mevcut frekanslar hücrelere her hücrenin kapasite gereksinimleri karşılanacak şekilde atanmalıdır. Bu zor bir iştir; çünkü mevcut frekans sayısı limitlidir ve frekanslar atama sırasında tekrar kullanılmalıdır, ki bu da tekrar kullanılan frekanslar arasındaki karışım nedeniyle haberleşme hatlarında kalite kaybına sebep olur. Bu çalışmada kullanıcının kablolama altyapısıyla beraber, kablosuz hücresel bir ağ yaratabileceği, hem el ile, hem de bir algoritmaya göre otomatik olarak frekans ataması yapabileceği, yapılan atamanın sonuçlarını inceleyebileceği ve yaratılan kablolama altyapısını görebileceği grafiksel bir ağ planlama aracı geliştirmeye çalıştık. Ayrıca, grafik desteklemeyen diğer programların tasarım sonuçlarım alıp grafiksel olarak gösterebilmek için programa XML temelli bir arayüz ekledik. Böylece program, tasarım probleminin sunumundan çok problemin kendisi üzerinde yoğunlaşmış tasarım programlan için grafiksel bir sunum aracı olarak da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A GRAPHICAL NETWORK PLANNING TOOL FOR GSM AND OTHER CELLULAR NETWORKS The wireless telecommunications industry has undergone explosive growth in the last decade. Radio spectrum has become severely congested. Good network design is no longer a nicety, but rather a necessity. It is a prerequisite for workable, cost-effective wireless systems. Frequency planning is a key point in cellular network design, and available frequencies should be assigned to cells in a manner that the capacity requirement of each cell is met. This is rather a hard task because the number of available frequencies is limited, and frequencies should be reused in different cells, which leads to loss of quality of communication links due to interference between the reused frequencies. In this thesis, we tried to come up with a graphical network planning tool, by which the user will be able to create a wireless cellular network, together with the wired structure, make frequency assignment both manually and automatically using a specific algorithm, examine the results of the assignment performed and view the wired structure created. Additionally, we added an XML based interface to the tool so that the tool can import design results of other programs that do not support graphics, in order to display the results graphically. Thus, the tool can also be used as a graphical presentation program for other design tools that concentrate on the design problem itself rather than its presentation.