Lateral directional control of F/A-18 via L2 gain control method
F/A-18 yanal yönde denetimi için L2 kazanç yöntemi ile denetimci tasarımı
- Tez No: 129249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET F/A-18 YANAL YÖNDE DENETİMİ İÇİN L2 KAZANÇ YÖNTEMİ İLE DENETİMCİ TASARIMI Bu trade, F/A-18 uçaklarının belirli bir uçuş koşulunda yanal yönde kontrolünü sağlamak amacı ile denetimci tasarlanmaktadır, iki pilot girdisi için istenilen manevrayı sağlayacak bir denetimci tasarımı amaçlanmaktadır. Diğer tasarım amaçlarımız ise bozucu zayıflatma yöntemi ile kararlılık ve edimcinin doyma sınırını aşmamaktır. Bozucu zayıflatma: bozucunun sistem çıkışı üstündeki etkisini azaltmak olarak özetlenebilir. Denetim problemi bozucu zayıflatma yöntemine indirgenmektedir ve edimci kapasitesi ile ilgili ek koşullar kullanılmaktadır. Denetimciyi tasarlamak için L2 kazanç denetim yöntemi kullanılmaktadır. Tüm çözülebilirlik koşullan“Doğrusal Matris Eşitsizlikleri”ile ifade edilmektedir ve tüm bu eşitsizlikler standart yazılımlar ile çözülebilirler. Bu tezde MATLAB LMI araç paketi kullanılmaktadır. Edimci kapasitesini mümkün olduğunca çok kullanmak diğer bir amaçtır. Bu sağlanmadığı takdirde çözüm tutucu olur ki bu da karşılaşmak is temediğimiz bir durumdur. Kontrol kuralımızı denemek için, belirli iki pilot girdisi (yanal girdi ve pedal gir disi) simülasyonlarda kullanılmaktadır. Sistemdeki iki farklı pilot girdisi için simülasyon sonuçlan ilgili bölümde verilecek ve sonuçlar tezin sonunda tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LATERAL DIRECTIONAL CONTROL OF F/A-18 VIA L2 GAIN CONTROL METHOD In this thesis, a controller for F/A-18 aircraft for lateral directional control at one specific trim point is designed. We aim to design such a controller that the aircraft can success the desired maneuvers for two specific pilot inputs. The other design intentions are“closed-loop stability with disturbance attenuation”and“not violating the saturation limits”. So, the control problem is reduced to a disturbance attenuation problem with some additional magnitude and rate saturation constraints on the actuators. Disturbance attenuation problem can be summarized very briefly : Reducing or eliminating the effect of the disturbance on the output of the system. In this thesis, L2 gahi control method is used to design the controller. All solv ability conditions are expressed in terms of“Linear Matrix Inequalities”(LMI) and they can be solved by commercially available software. MATLAB LMI toolbox is used in this thesis. It must be mentioned that using the actuator capacity as much as pos sible is the another intention after satisfying to remain inside of the saturation limits. Otherwise, the solution is“conservative”that we do not want to encounter. Two specific pilot inputs (lateral stick input and rudder pedal input) are used in simulations to test our control law. The simulation results for two pilot inputs are presented in“Simulation Results”section and the results are discussed at the end of thesis.