Failure mechanisms of geotextile reinforced soil retaining walls
Geotekstil donatılı zemin istinat duvarlarının göçme mekanizmaları
  1. Tez No: 129251
  2. Yazar: MURAT HAMDERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET GEOTEKSTİL DONATILI ZEMİN İSTİNAT DUVARLARININ GÖÇME MEKANİZMALARI Bu çalışma geotekstil donatılı zemin istinat duvarlarının göçme mekanizmasının araştırılmasını amaçlamaktadır. Donatılı zemin istinat duvarlarının temel özelliklerinden ayrıntılı olarak bahsedilmiş ve donatılı zemin istinat duvarlarının göçme mekanizması ile ilgili bazı geçmiş çalışmalar üzerinde durulmuştur. Son olarak örnek bir model ele alınarak değişik zemin parametreleri ve donatı uzunluklarının kombinasyonları altında bu model analiz edilmiştir. Çalışmanın hedeflerine ulaşmakta sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan ve tam bir grafik arabirimine sahip olan Plaxis® programı kullanılmıştır. Mohr-Coulomb davranışı ve düzlemsel gerilme koşullan kullanılarak plastik analiz yapılmıştır. §-c azaltma yöntemi diye anılan bir kesme dayanımı parametresi azaltma tekniği göçme koşullarını oluşturmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FAILURE MECHANISMS OF GEOTEXTILE REINFORCED SOIL RETAINING WALLS The aim of this study to investigate the failure mechanism of geotextile reinforced soil retaining walls. The major aspects of the reinforced soil structures are summarized in details and particularly several past studies on failure mechanism of reinforced soil retaining walls are stressed. Finally, a sample model is chosen and analyzed under different combinations of soil parameters and reinforcement lengths. The finite element analysis program Plaxis® enabling full graphical interface served as utility to reach targets of the study. Plastic analysis is performed considering Mohr- Coulomb behaviour and plain strain conditions. Phi-c reduction, which is a special shear strength parameter reduction technique, is applied to simulate the failure conditions. The data available from phi-c reduction are used for evaluation of the final results. In particular, evaluations are made with the output data such as stresses, displacements, shear values and shear strains providing sufficient information in obtaining the failure surfaces. Interpretation of the final results in brief indicates that, the failure mode of the geotextile reinforced soil retaining walls are direct sliding or in a bilinear form starting from the reinforced zone extending to the unreinforced zone in contrast with the supposed failure plane starting from the toe making a certain angle to the horizontal.