Combined radiation and convection analysis for electronic equipments
Elektronik cihazlar için birleşik ışınım ve taşınım analizi
- Tez No: 129255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ECDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET ELEKTRONİK CİHAZLAR için BİRLEŞİK IŞINIM VE TAŞINIM ANALİZİ Güç yayılımındakidaki eksponansiyel büyüme elektronik cihazlar için ısıl yönetim zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Isının uzaklaştırılması ilk elektronik bileşenlerin geliştirilmesinden bu yana önemli bir rol oynamıştır fakat güç yayılımındaki bu artış ısı transferini ve ısıl tasarımı her zamankinden daha önemli bir hale getirmiştir. Gelecekte de yüksek hızlı devrelerin geliştirilmesi etkin bir soğutma sağlanamaması ile sınırlandırılacaktır. Bu sayısal çalışmada sol duvarındaki kartın üzerine ısı kaynağı yerleştirilmiş elektronik bir kutu için birleşik doğal taşınım ve ışınımın analizi yapılmıştır. Akışkan hareketi kaldırma kuvveti tarafından sağlanmıştır. Işınım ısı transferi doğal taşınım ile birlikte ele alınmıştır. Reyleigh sayısı, Prandtl sayısı, kutu ölçüsü oranları, yüzey yayıcılığı ve yerçekimi vektörünün yönü gibi parametrelerin sıcaklık ve akış alanları üzerindeki etkileri, yönetici denklemlerin sonlu hacim aynklaştırma yöntemi ile çözülmesiyle incelenmiştir. Basınç ve hızlar arasındaki çift yönlü etkileşim için SIMPLE algoritması kullanılmıştır. Lineer sistemlerin çözümünde, oluşan üç köşegenli matrisleri çözmek için TDMA methodunu kullanan ADI metodu kullanılmıştır. Sonuçlar eş sıcaklık çizgileri, akış alanları ve akımçizgileri şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMBINED RADIATION AND CONVECTION ANALYSIS FOR ELECTRONIC EQUIPMENTS The exponential increase in power dissipation brought the need of thermal management for electronic components with itself. Heat removing problem has played an important role since the development of the first electronic component but such increase have made the role of heat transfer and thermal design more important than ever, and the development of future high-speed circuits may be limited by the inability to maintain effective cooling. In the present numerical study combined conduction, natural convection and radiation heat transfers have been analyzed for an enclosure with one heat generating component over a substrate which is mounted on the left enclosure wall. Fluid flow is driven by buoyancy forces. Radiation heat exchange accompanies natural convection in the model and incorporated based on a radiosity/irradiation formulation. Effects of different parameters such as Rayleigh number, Prandtl number, aspect ratio, surface emissivity and gravity vector orientation on the temperature and flow fields have been investigated by solving transport equations with finite volume discretization. SIMPLE algorithm with a staggered mesh system has been used to handle the coupling between the pressure and velocities. Linear systems have been solved by ADI method, which utilizes Tri-diagonal Matrix Algorithm for the solution procedure of the tri-diagonal matrices. Results have been presented in the forms of isotherms, flow fields and streamlines.