Adaptive step size and exponentially weighted affine projection algorithms
Uyarlamalı basamak adımlı ve üstel ağırlıklı ilgin izdüşüm algoritmaları
  1. Tez No: 129254
  2. Yazar: MURAT ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN B. ERTÜZÜN, PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET UYARL AMALİ BASAMAK ADIMLI VE ÜSTEL AĞIRLIKLI İLGİN İZDÜŞÜM ALGORİTMALARI Tezde, hızlı yakınsayan ve en iyi yatışkın hal başanmını sağlayan algoritmalar önerilmiştir. Böylece, yakınsama hızı - yatışkın hal sapması ikilem problemi olmayan algoritmalar elde edilmiştir. İlgin İzdüşüm Algoritması hızlı yakınsaması dolayısıyla seçilmiştir, ve bu algoritma için uyarlanır adım yöntemleri önerilmiştir. Ayrıca, Üstel Ağırlıklı İlgin İzdüşüm Algoritması ve onun değişmeli versiyonu da önerilmiştir. Algoritmaların getirdiği başarımı göstermek için bazı uyarlanır süzgeçleme uygulamaları için bilgisayar benzetimleri yürütülmüştür. Bu uygulamalar sistem modelleme, akustik yankı giderimi ve ters sistem modellemesidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ADAPTIVE STEP SIZE AND EXPONENTIALLY WEIGHTED AFFINE PROJECTION ALGORITHMS In the thesis, algorithms having both fast convergence and minimum misadjustment are proposed. Hence, we obtain algorithms that do not have convergence speed - misadjustment trade off problem. Affine Projection Algorithm (APA) is chosen for its fast convergence, and Adaptive Step Size (ASS) methods are proposed for APA. Additionally, Exponentially Weighted APA and its switching version are proposed. To demonstrate performance improvements provided by the algorithms, some adaptive transversal filtering applications, namely system identification, acoustic echo cancellation and inverse system identification, are simulated.