A Testbed for the performance evaluation of mobile applications and services
Hareketli uygulamalar ve hizmetlerin başarım analizi için test ortamı
  1. Tez No: 129274
  2. Yazar: TAMER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY, PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET HAREKETLİ UYGULAMALAR VE HİZMETLERİN BAŞARIM ANALİZİ İÇİN TEST ORTAMI Bu tezde, Hareketli Uygulamalar ve Hizmetler Test Ortamı (HUHTO) geliştirilmiş ve uygulama hizmetlerinin çıktıları ölçülmüştür. Test ortamı geliştirme konusu oldukça geniş bir konu olduğu için ön şart olarak günümüz hareketli ağ protokollerinin oldukça iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu protokolleri detaylı çalıştıktan sonra, gerekli yazılımların kurulumu gerekmektedir. Edinilen tecrübe aktarildigi için, ileride HUHTO üzerinde çalışacak araştırmacılar zaman yitirmeyeceklerdir. Bu test ortamı geliştirilirken, akılda bundan sonra geleceklere yol gösterici ve zaman kazandırıcı bir ortam bırakma düşüncesi vardı. Bu nedenle, bu tezde kullanılan protokoller ve IEEE 802.11 ağ alt yapısı hakkında kapsamli bilgi verilmiştir. Hareketli servislere ek olarak, sürekli video ve müzik yayını yapan yazılımlar kurulmuş ve bu servislerin başarım ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sırasında kodlama hızı, eş zamanlı kullanıcı sayısı ve ağ yapısı etmen seviyeleri kullanılmıştır. Test sonuçlan bir çok etmen seviyesi sonuçlarının, 2k etmensel ve iki-etmen tüm etmensel tasarımıyla elde edilmiştir. Bu tezde çıkan sonuçların matematiksel yorumlan verilmiştir. Bu yorumlar çoğunlukla tüm sistemin basarımını etkileyen değişkenlerin etkilerini kapsamaktadır. HUHTO üzerinde kurulan video ve müzik yayım uygulamaları bu değişkenlerin etkilerini ölçmekte kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A TESTBED FOR THE PERFORMANCE EVALUATION OF MOBILE APPLICATIONS AND SERVICES In this thesis, Mobile Application Services Testbed (MAST) is deployed to evaluate the performance of mobile multimedia services. Testbed development covers a wide range of topics. Establishing the testbed requires the knowledge of the current mobility and multimedia protocols like RTP, RTSP, SIP, and MobilelP. After getting accustomed with the protocols, required entities are configured. Finally, an environment is created in which other researchers and developers can test their applications. This testbed is deployed while keeping in mind that this thesis will be a guide to the followers and will help them to improve the MAST. Because of this, special attention is paid to give thorough information to the readers about the IEEE 802.11 architecture, mobility and multimedia protocols that will run on MAST. In addition to the mobility services, we have configured streaming entities on MAST. We have deployed both video and music streaming servers. Next, we have evaluated the performance of the streaming servers under different levels of factors like; number of simultaneous users, encoding rate and network architecture. We have done many tests by changing the levels of the encoding rate, number of simultaneous users and network architecture factors. We have done 2k factorial and two- factor full factorial experiment designs. Finally, we found the effects of each factor in the streaming architecture.