Design and implementation of WISPOT servers
WISPOT sunucularının tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 139415
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET WISPOT SUNUCULARININ TASARIMI VE UYGULAMASI Mobil teknolojideki gelişmeler, insanların, istedikleri bilgiye her an ve her yerde, hareket halinde iken bile ulaşabilmelerini sağladı. Teknoloji aynı zamanda kişilerin bilgiye ulaşmalarmdaki eğilimi“bilgi için araştır”dan“bilgi seni bulsun”yönüne doğru değiştirdi. Birinci yöntem bilginin istemci uygulamalarına sunucular tarafından istek-cevap protokolleri kullanılarak ulaştırıldığı çekme-tabanlı yaklaşıma, ikinci yöntem de bilgi akışının sunucu tarafından başlatıldığı itme-tabanlı yaklaşıma karşılık gelmektedir. Bu çalışmada, itme-tabanlı ve çekme-tabanlı yaklaşımlann beraber kullanıldığı, WISPOT ismiyle, bir kablosuz bilgi dağıtım sistemi tasarladık. WISPOT sistemi küçük kapsama alanlarındaki, sisteme kayıtlı ve hareketli kullanıcılara, hiçbir kullanıcı müdahelesi olmadan, popüler bilgi servisleri dağıtır. Kullanıcılar, uygun donanım ve yazılım desteği olan dizüstü veya el bilgisayarları ile, bir WISPOT sunucusunun yakınından geçerken, abone oldukları bilgi servislerinin en son sürümleri mobil cihazlarına otomatik bir şekilde indirilir. Servisleri yalnızca sisteme kayıtlı istemcilere dağıtmak istediğimiz için, güvenli bir doğrulama mekanizması tasarladık. Bilgi dağıtma mekanizmasında, sistemin, bilgi servislerinin popülerliği ile başa çıkmaktaki ölçeklenirliğini iyileştirmek için, indisleme ile bMeştirilmiş çoğa dağıtımı kullandık. Bilgi dağıtma mekanizmasının güvenilirliğini bilgi dönmedolabı, ileri hata düzeltme ve otomatik tekrar istek tekniklerini beraber kullanarak sağladık. Güvenlik mekanizması ile sistemin istemcilerine dağıtılan büginin gizliliğini sağladık. Güvenlik ve güvenilirlik mekanizmalarını mobil uçbirimlerin kısıtlı güç kapasitelerini göz önünde bulundurarak tasarladık. WISPOT da kullanıcı ile etkileşimi en az seviyede tutmak için, yayınlama/abonelik tekniği ile bir kullanıcı belgileme mekanizması tasarladık. Ek olarak, WISPOT sisteminin prototipini uyguladık, mekanizmaların işlevselliğini sınadık ve çeşitli başarım değerlendirme deneyleri gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF WISPOT SERVERS The advances in mobile technology enabled people to access information on demand at any time and place even while they are on the move. The technology also changed the trends in reaching the infonnation for a person from“search for the information”to“let the information find you”. The former view corresponds to pull-based approaches, where data is brought from servers to client applications using request-response protocols, and the latter view corresponds to push-based approach where data flow is initiated from the server side. in this study, we designed a wireless information delivery system, namely WISPOT, which uses both the push-based and the pull-based approaches together. WISPOT system delivers popular information services to registered mobile users in a small coverage area, without any user intervention. As users with notebook or handheld computers equipped with appropriate hardware and software pass by a WISPOT server, the most recent version of the subscribed information services will be automatically downloaded to their mobile devices. We designed a secure authentication mechanism, since we aim to deliver services only to the registered clients of the system. In the data delivery mechanism, we employed multicasting combined with indexing to improve the scalability of the system in coping with the popularity of the information services. We achieved the reliability of data delivery mechanism by using data carousel, forward error correction and automatic retransmission request techniques together. We provide the privacy of data delivered to the clients of the system with the security mechanism. We designed the security and reliability mechanisms with the consideration of the limited power capacity of mobile terminals. To keep the user interaction minimal in WISPOT, we designed a user profiling mechanism using a publish/subscribe technique. Additionally, we implemented a prototype of the WISPOT system, tested the functionality of mechanisms and performed several performance evaluation experiments on the prototype.