Implementation of a scheduling system in automotive press-shops
Otomotiv pres atölyeleri için çizelgeleme sistemi uygulaması
- Tez No: 129276
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TAMER ÜNAL, DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET OTOMOTİV PRES ATELYELERİ İÇİN ÇIZELGELEME SİSTEMİ UYGULAMASI Bu çalışmada, otomotiv pres atölyeleri için tasarlanan çizelgeleme sistemi dizaynı ve bu dizaynın uygulanması anlatılıyor. İlk olarak ticari bir çizelgeleme sistemi geliştirme paketi olan iCron veri modeline dayandırılan modelleme iskeleti tanıtılıyor. Problemin hacmini daraltmak ve veri takip sisteminin gereklerini yerine getirmek için bazı kolaylaştırcı kabuller yapılıyor. Modeli basitleştirmek için yapılan kabullerin nasıl onaylandığı da anlatılıyor. Daha sonra iki ayrı veri entegrasyonu düzeni öneriliyor: Ford- Otosan'ın kullandığı CMMS sistemi ve Tofaş-Fiat'daki Oracle Applications ERP sistemi için. İki sistem için geliştirilmiş olan sezgisel çözüm yöntemi daha sonra detaylı olarak anlatılıyor. Ayrıca bu sistemde kullanıcılara karar destek mekanizması sağlanıyor, önerilen sistemin şu anda Ford-Otosan ve Tofaş-Fiat pres atelyeleri tarafından günlük olarak çizelgeleme ve planlama için kullanıldığı anlatılıyor. İki ateh/enin yöneticileri de sistemin performansının tatminkar doğrulukta olduğunu söylüyorlar. Uygulama konusunda detaylı tartışmalar ve sistemden beklenen faydalar çalışmayı sonlandırıyor.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION OF A SCHEDULING SYSTEM IN AUTOMOTIVE PRESS-SHOPS In this study, a scheduling system for automotive press shops is desgined and the corresponding implementations are explained. Modeling framework is first introduced, based on the iCron data model, which is a commercial scheduling system development environment. Certain simplifying assumptions are made to reduce the size of the problem and the data maintenance requirements of the system. Validations for simplifying assumptions are given. Later, data integration schemes for two kinds of information systems are proposed: CMMS system used in Ford-Otosan, and Oracle Applications ERP System used in Tofaş-Fiat. The heuristic solution procedure developed for both systems is later explained in detail. The system also provides extensive decision support mechanisms for the users. Proposed system is implemented and being used for day to day scheduling and planning in Ford-Otosan and Tofaş-Fiat press shop facilities. Both press shop managers report system's performance in regards to responsiveness and correctness as satisfactory. A detailed discussion of implementation issues and expected benefits from the system concludes the thesis.