Otomotiv sektöründe proje yönetim süreci: İleri ürün devreye alma projeleri üzerine bir araştırma
Project management process in the automotive industry: A research on advanced part commissioning projects
- Tez No: 552519
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Otomotiv sektöründe pek çok ana sanayinin, tedarikçileri için uygulama zorunluluğu getirdiği IATF 16949 Kalite Yönetim Sistemi Standartı'nda proje yönetimi, ileri ürün devreye alma sürecinde asgari gereklilikler ve metotlarla tanımlanmış olup daha çok müşteri memnuniyeti ve ürün/proses kalitesini sağlamaya odaklıdır. Projeyi başarılı bir şekilde devreye alabilmek için proje yönetimi konusunda diğer çalışmaları takip edip uygun gördükleri sistemleri adapte etmek ve proje yönetiminin diğer kısıtlarının yönetilebilecekleri metotları uygulamak, gelişmeyi hedefleyen firmalar için kaçınılmaz çalışmalardır. Bu çalışmada, proje, proje yönetim kavramları ve başarılı proje yönetiminin önemine değinilmiş; literatürdeki proje yönetim sistemleri ve uygulanan yöntemler; otomotiv sektörü proje yönetim şartları incelenmiştir. Otomotiv sektörü alt tedarikçisinde ileri ürün devreye alma süreciyle yönetilen bir projenin en uzun ve kritik faaliyetlerinden biri olan kalıp imalat proje yönetiminde, alışık olunmayan Kritik Zincir metodu uygulanarak yöntemin proje zamanına ve kaynak kullanımına etkisi incelenmiş, alternatif proje yönetim metotlarının otomotiv sanayinde uygulanabilirliğini araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Project management in the automotive industry is defined in IATF 16949 Quality Management System Standard as to satisfy customer needs and produce high quality product and processes, with minimum resources. IATF 16949 standards is mandatory in automotive sector and used as a single resource by most project managers in the field. However, time management, especially time to market modelling is not discussed thoroughly in IATF 16949. In this study, project management and importance of successful project management are discussed. Other than the classical project scheduling techniques mentioned in IATF 16949, the Critical Chain method is studied and discussed in the disseration. To understand the suitability of critical chain method to automotive industry, a case study on its implementation to a mold manufacturing process is planned and carried out at a second-tier automotive parts' supplier. The results show that Critical Chain method is applicable to automotive industry; moreover it out performs the classical project methods suggested by the Quality Management System Standard logbook.