Incorporating UAV tier into the VCL proposal for multimedia tactical communications
Çoğul ortam taktik iletişimi için İHA katmanının SHK yaklaşımına uyarlanması
- Tez No: 129277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY, DR. ERDAL ÇAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET ÇOĞUL ORTAM TAKTİK İLETİŞİMİ İÇİN İHA KATMANININ SHK YAKLAŞIMINA UYARLANMASI Askeri operasyonlarda her zaman ve her yerden sürekli iletişimde olmak, harekatın başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Savaş alanında önceden bir altyapı kurulamaması, birliklerin sürekli hareket halinde olma ihtiyacı gibi sebeplerden dolayı taktik iletişim sistemlerinde gezgin (ad-hoc) ağ yapısı tercih edilmektedir. Gezgin ağlarda iletişimin sürekliliği, gezgin kullanıcıların kapsama alanları, savaş alanındaki dağılımları ve hareket modelleri (mobility pattern) ile doğrudan ilişkilidir. Gezgin ağlarda servis kalitesini artırmak maksadıyla değişik algoritmalar önerilmiştir. Bu çalışmalarda, gezgin kullanıcıların ağdaki diğer gezgin kullanıcılar ile bağlantısını kaybetmesi durumu incelenmemiştir çünkü bu durumlar ağ tarafından kontrol edilemeyen durumlardır. Halbuki, savaş alnındaki gezgin bir ağ için bu gibi durumlar kaçınılmazdır. Bu tezde, taktik iletişim sisteminin birimlerinin bağlantısını artırmak maksadıyla çok katmanlı (üç katmanlı) bir sistem öneriyoruz ve her katmanda gerçekleştirilen kısmi konuşma sürelerini soruşturuyoruz. Tezimizde başarım değerlendirmesi yapmak için grafik ara yüzlü bir benzetim yöntemi de öneriyoruz. Başarım değerlendirmesini yaparken, önceden gerçekleştirilen bilgisayar destekli askeri tatbikatlardan elde edilen verileri kullanıyoruz. Sistemin başarım değerlendirmesi, İHA katmanı ile (uydu katmanı olmaksızın) kabul edilebilir bir servis kalitesi sağlanabildiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INCORPORATING UAV TIER INTO THE VCL PROPOSAL FOR MULTIMEDIA TACTICAL COMMUNICATIONS Continuous communication in every time and in everyplace has great importance for military operations when the success of the operation is considered. Ad-hoc infrastructures are preferred in tactical communication systems because of the reasons such as the need of being mobile for the units and the difficulty of deploying an infrastructure in the battlefield. Continuity of the communication in ad-hoc networks is directly related to the transmission ranges of the mobiles, the distribution of the mobiles in the battlefield and the mobility pattern of the mobiles. Different algorithms have been proposed in order to increase quality of the service (QoS) in ad-hoc networks. In these proposals, the case in which the mobiles loose the connectivity with the rest of the network is excluded because the occurrence of such events cannot be controlled by the network. However, these kinds of occurrences are unavoidable for an ad-hoc network, which is deployed in a battlefield. In this thesis, we propose a multitier (three tiers) system in order to increase the connectivity of the units in a tactical communication system and we investigate the partial call duration in every tier. We also propose a simulation approach with graphical interface in order to evaluate the performance of the system. In our performance evaluation tests, we use the data that were obtained from the military computer aided exercises. The evaluated performance of the system shows that an acceptable grade of service can be achieved by UAV tier (without the need of satellite tier).