Virtual store integrated into a multi-location transshipment problem
Sanal market eklenmiş çoklu yerleşimli aktarmalı ulaşım problemi
  1. Tez No: 129278
  2. Yazar: ŞENAY KUZUCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET SANAL MARKET EKLENMİŞ ÇOKLU YERLEŞİMLİ AKTARMALI ULAŞIM PROBLEMİ Elektronik pazardaki teknolojik gelişmelerin hızlı artışıyla birlikte, bir çok şirket geleneksel satış mağazaların yanı sıra sanal marketler kurmaya başladı. Bu çalışma, faklı maliyet karakterine sahip birçok mağazadan ve sanal marketten oluşan bütünleşik tedarik zinciri sistemleri için gereken en iyi koşullan belirlemeyi amaçlamaktadır. Geleneksel satış noktalan ve bir sanal mağazadan oluşan yapı, aktarmalı ulaşım problemi olarak modellenmiştir. Geleneksel dağıtım kanalları, mağaza içi müşterisine hizmet vermeye devam ederken eldeki fazla stok ile elektronik taleplerin de karşılanması sağlanmaktadır. Kurulan benzetim modeli, değişik talep çeşitlerine göre çahştırılmıştır. Sistemin toplam maliyetini mümkün olduğu kadar azaltacak en uygun envanter düzeylerini bulmak amaçlanmıştır. Uygun stok düzeylerini bulmak için kullanılan yöntemin temelinde İP A yer almaktadır. Sanal marketin zaten yürürlükte olan bir tedarik zinciri ortamına bütünleşmesiyle önemli kazançlar sağlanır ve müşteri hizmet kalitesi artar. Bu çalışmada geliştirilen matematiksel model sanal ve mağaza içi müşterilere hitap eden tedarik zincirinin ana parametrelerini içermektedir. Geliştirilen benzetim aracı, maliyeti önemli ölçüde düşürmektedir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, yöneticilere ürün kategorilerini tanımlamada, bütünleşik tedarik zincirinde yer alacak mağaza sayısını belirlemede ve her birindeki dönemsel envanter düzeyine karar vermede yol gösterir. Karar verme mekanizmasına yardımcı olan bu çalışmanın katkısı, önemli ölçüdeki maliyet azaltma ve hizmet kalitelisini artırma yoluyla firmanın rekabetçi konumunu yükseltmektir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VIRTUAL STORE INTEGRATED INTO A MULTI-LOCATION TRANSSHIPMENT PROBLEM In conjunction with the rapid increase of technological advances in the electronic market, many companies have started building virtual stores as an alternative sale point to their traditional retail stores. This study aims to identify the optimal conditions for operating an integrated supply chain system having numerous stores with non-identical cost characteristics. The complexity of this organization is managed by modeling the structure as a transshipment problem that envelops both conventional retailers and one virtual store. The operational policy followed in this study is based on integrating the two channels by fulfilling the online-orders using the physical network, where retailers still serve to in store customers, while the excess stock is used for serving the electronic orders. The ultimate concern of this study is to find the optimal inventory levels in each channel minimizing the total cost of the system via simulating the model for various demand patterns. The methodology that is used to find the optimal order-up-to levels is based on infinitesimal perturbation analysis. Integrating a virtual store into an existing supply chain promises significant savings and improved customer service. The mathematical model developed in this study incorporates the major parameters of a supply chain with online and in-store customers, while achieving significant cost savings by implementing simulation tools, like the one developed in this thesis. The results obtained from this study guides the managers in their decision-making process of identifying product categories, deciding on how many retail stores to include in their integrated supply chain, and determining the inventory level of each location. The impact of such decision aiding analysis is tremendous in terms of cost reduction, providing high quality, competitive and on time service.