Bazı bakteri türlerinde oksin, gibberellin ve absisik asit üretiminin belirlenmesi
Determination of auxin, gibberellin and absisic acid production in some bacteria
  1. Tez No: 129289
  2. Yazar: ASUMAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş. FATİH TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada çalkalamak inkübasyon ortamında, Brain Hearth Infusion Broth (BHI) besiyerinde üretilen Proteus mirabilis, P. vulgaris, Klebsiella pneumoniae, Bacillus megaterium, B. cereus ve Escherichia coli bakterilerinin hücre dışı kültür ortamında serbest-, bağlı- ve toplam- formlarda içsel oksin (indol-3 -asetik asit, IAA), gibberellin (GA3) ve absisik asit (ABA) miktarları saptanmıştır. Optimum üreme koşullarında üreme eğrisi belirlenen bakterilerin logaritmik (primer) ve durgun (sekonder) üreme dönemlerindeki hücre dışı kültür filtratı örnekleri hormon analizi için ekstraksiyon ve saflaştırma işlemlerine tabi tutulmuştur. İçsel -IAA, -GA3 ve -ABA miktarlarının belirlenmesinde yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda Proteus mirabilis, P. vulgaris, Klebsiella pneumoniae, Bacillus megaterium, B. cereus ve Escherichia coli bakterilerinin bir metabolit olarak IAA, GA3 ve ABA sentezledikleri ve sentezlenen bu bitkisel hormonların hem serbest hem de bağlı formlarda bulunduğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Bakteri, Oksin, Gibberellin, Absisik Asit, Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi. JÜRİ: Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUOGLU Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEOĞLU Yrd. Doç. Dr. Salih ÜLGER
Özet (Çeviri)
In this study some species of bacteria (Proteus mirabilis, P. vulgaris, Klebsiella pneumoniae, Bacillus megaterium, B. cereus, Escherichia coli) cultured in shaking culture medium (Brain Hearth Infusion Broth, BHI) of which levels of endogenous forms of free-, bound- and total- auxin (indole-3-acetic acid, IAA), gibberellin (GA3) and abscisic acid (ABA) have been examined. External culture filtrate samples in the exponential (primary) and the stationary (secondary) growth phases of bacteria which determined their growth curve in the optimum conditions processed extraction and purification for the analysis of the hormones. High performance liquid chromatography (HPLC) technique has been used to determine the amounts of endogenous auxin (indole-3 -acetic acid, IAA), gibberellin (GA3) and abscisic acid (ABA). At the end of the study, it has been showed that bacteria which have been used in this study synthesized IAA, GA3 and ABA as metabolite and these plant hormones which have been synthesized, were both free and bound forms. KEY WORDS: Bacteria, Auxin, Gibberellin, Abscisic Acid, High Performance Liquid Chromatography. COMMITTEE: Prof. Dr. Ş. Fatih TOPCUO?LU Prof. Dr. Mustafa GÖKÇEO?LU Assist. Prof. Dr. Salih ÜLGER u