Earthquake risk assessment of water supply and sanitary sewer systems in İstanbul metropoliten area
  1. Tez No: 129290
  2. Yazar: KORAY UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZAL YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Altyapı geniş şehir bölgelerinin onsuz varolamayacağı, insan hayatı ve kentsel işlevler için gerekli olan sistemleri tanımlayan bir deprem mühendisliği terimidir. Altyapı temel olarak insanlığın varolabilmesi için gerekli olan besin, su, yakıt, enerji, bilgi ve diğer materyalleri üretim alanlarından kentsel tüketim alanlarına taşıyan bir sistemdir. Bir şehrin veya kentleşmiş bölgenin içme suyu ve elektrik gücü gibi altyapı elemanlarındaki uzun süreli aksaklıklar kaçınılmaz olarak büyük ekonomik kayıplara, halk sağlığının bozulmasına ve müteakiben nüfus göçüne yol açar Bu çalışmada İstanbul ilinde bulunan altyapı elemanlarından sadece içme suyu ve atık su sistemi ele alınmış ve kapsamlı bir veri toplama ve dokümantasyonu takiben olası bir senaryo depremi altında yukarıda belirtilen altyapıların riski değerlendirilmiştir. Bu amaçla A.B.D'de bulunan ATC-25 ve ATC-13 yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca diğer bir A.B.D. yöntemi olan HAZUS karşılaştırma yapabilmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lifeline is an earthquake engineering term denoting those systems necessary for human life and urban function, without which large urban regions can not exist. Lifelines basically convey food, water, fuel, energy, information and other materials necessary for human existence from the production areas to the consuming urban areas. Prolonged disruption of lifelines such as the water supply or electric power for a city or urbanized region would inevitably lead to major economic losses deteriorated public health and eventually population migration. In this study only two of lifeline components, namely, water supply system and sanitary sewer system in Istanbul have been examined. Following a comprehensive data collection and documentation, the risk of the above-mentioned lifelines due to a scenario earthquake has been assessed. ATC-25 and ATC-13 methodologies of U.S.A. were used for this purpose. In addition, another U.S.A. method, HAZUS, was used for comparison. IV