(Arilalkil)azol yapısında yeni oksim ester türevleri üzerinde çalışmalar: Sentez, biyolojik aktivite ve moleküler modelleme
Studies on new oxime ester derivatives in (arylalkyl)azole structure: Synthesis, biological activity, and molecular modelling
- Tez No: 489762
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM DALKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmada azol grubu antifungal ilaçların ve özellikle oksikonazolün yapısı esas alınarak tasarlanan (arilalkil)azol yapısında oksim esteri bir seri yeni bileşik, 1-(4- klorofenil)-2-(1H-imidazol-1-il)/2-(1,2,4-triazol-1-il)etanon oksimin, çeşitli karboksilik asitlerle reaksiyonu sonucunda elde edilmiş; yapıları ve saflıkları spektroskopik yöntemler, X ışını kristalografisi ve eleman analizi verileriyle kanıtlanmıştır. Bileşiklerin bazı Candida ve bakteri türlerine karşı antimikrobiyal aktiviteleri mikrodilüsyon ve biyofilm yöntemi ile taranmış, bazı bileşiklerde referans ilaçlara yakın veya onlardan daha güçlü antifungal aktivite gözlenmiştir. Azol antifungaller ile (arilalkil)azol antikonvülsan bileşikler arasındaki yapısal benzerliklerden dolayı bileşiklerin NIH Epilepsi Tedavi Tarama Programı (ETSP) kapsamında in vivo yöntemlerle antikonvülsan aktiviteleri taranmış, çoğu bileşiğin antikonvülsan tanımlama ve niceleme testlerinde bazı nöbet çeşitlerine karşı koruyuculuk gösterdiği görülmüştür. Moleküler modelleme çalışmalarında bileşikler, fizikokimyasal ve farmakokinetik parametreler açısından bilinen ilaçlara benzer bulunmuştur. Azol antifungallerin hedef enzimi olan C. albicans'a ait lanosterol 14-α demetilaz enziminin homoloji modeli oluşturularak, antifungal etkili bileşiklerin bu enzime afiniteleri ve enzimin aktif bölgesiyle etkileşmeleri öngörülmüştür. Bileşiklerin antikonvülsan etkilerinden sorumlu olası hedeflerden A tipi GABA reseptörüne olan afiniteleri ve bu reseptörle etkileşmeleri, literatürde bildirilen bir homoloji modeli üzerinde öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a set of novel oxime esters in (arylalkyl)azole structure were designed based on azole antifungals, especially oxiconazole, and synthesized by the reaction of 1-(4-chlorophenyl)-2-(1Himidazol/1H-1,2,4-triazol-1-yl)ethanone oxime with various carboxylic acids. Their structures and purity were confirmed via spectroscopic methods, X ray crystalloraphy, and elemental analyses. Their antimicrobial effects against some Candida sp. and bacteria were evaluated using microdilution and biofilm methods. Some of the compounds showed potent antifungal activity compared to the reference drugs. Due to the structural similarities between azole antifungals and (arylalkyl)azole anticonvulsants, the compounds were screened in vivo by NIH Epilepsy Therapy Screening Program (ETSP) for their anticonvulsant activities. Most of the compounds were found protective against certain seizure types in anticonvulsant identification and quantification tests. In molecular modeling studies, the compounds were found similar to known drugs regarding their physicochemical and pharmacokinetic properties. A homology model of lanosterol 14-α demethylase of C. albicans, the target enzyme of azole antifungals, was built and optimized, the affinity and binding interactions of the compounds of antifungal activity with the active site of this enzyme were predicted. Their affinities and binding interactions with one of the possible targets responsible with their anticonvulsant activities, type A GABA receptor, were predicted on a homology model obtained from the literature.