Commodity management supplier (CMS) selection at Ford Motor Company by utilizing logistic regression model
Ford Motor Company'de ürün grubu yöneticisi (ÜGY) tedarikçilerinin lojistik regresyon kullanılarak seçimi
- Tez No: 129309
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET FORD MOTOR COMPANY'DE ÜRÜN GRUBU YÖNETİCİSİ (ÜGY) TEDARİKÇİLERİNİN LOJİSTİK REGRESYON KULLANILARAK SEÇİMİ Bu çalışma Ford Motor'un tedarik zinciri yönetiminin önemli bir parçası olan“Ürün Grubu Yöneticisi”(ÜGY) kavramını incelemekte ve ÜGY'nin otomotiv sanayisinde toplam kayıp yönetimi içerisindeki uygulamalarını kapsamaktadır. Bu tezin amacı, ÜGY adaylarına ait çalışma parametrelerini toplayıp çok amaçlı ve çok boyutlu bir analizle ÜGY seçimini destekleyecek bir modeli, belirlenmiş hedefleri uygun şekilde gözönüne alarak tasarlamaktır. Türkiye Ford Otosan için ÜGY olabilecek bütün adayların ÜGY olabilme olasılıkları, istatiksel yöntemler ve Ford Motor'dan alınan veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışma ana olarak iki kısımdan oluşmuştur. İlk kısım en iyi istatistiksel modelin kararı ve ÜGY adaylarının çalışma parametrelerini toplayıp modelin kurulması üzerine odaklanmıştır. Genel yöntembilim olarak lojistik regresyon seçilmiştir. Veri toplamak için Trafford House ve Ford Otosan İnönü Fabrikası seçilmiştir çünkü bu fabrikalarda Endüstriyel Malzeme satınalması tamamen ÜGY tarafından karşılanmaktadır. ÜGY'nin değişen faktörler karşısında nasıl bir davranış gösterdiği analiz edilmiştir. İkinci kısım Trafford House ve İnönü Fabrikası dataları ile bulunan en iyi iki modelin Ford Otosan Gölcük Fabrikası'na uygulamalarını tanıtmaktadır. En iyi performansı gösteren lojistik regresyon modelleri ile oluşturulan ÜGY kabul edilme olasılık tabloları gösterilmiştir. Ford Otosan ile çalışan şirketlerin içinden ÜGY olabilecek şirketler için çeşitli senaryolar yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMMODITY MANAGEMENT SUPPLIER (CMS) SELECTION AT FORD MOTOR COMPANY BY UTILIZING LOGISTIC REGRESSION MODEL This study investigates an important aspect of the supply chain management programme of Ford Motor Company, called“the Commodity Management Supplier (CMS)”and involves the application of CMS in the automotive industry within the context of total loss management. The aim is to gather operating parameters data of CMS candidates and to design a model facilitating multiobjective and multidimensional comparative analysis of the CMS candidates in order to support the selection process of the CMS, while giving due consideration to the established strategic aims. For all candidate companies that could be CMS for Turkey Ford Otosan, the probability of being designated as a CMS company is determined by means of statistical methods using the data gathered from Ford Motor. The study is mainly composed in two parts. First part focuses on deciding the best statistical model and then gathering and modeling the operating parameters of CMS candidates. Logistic regression is selected as the general methodology to be deployed. Trafford House and Ford Otosan İnönü Plant are used for data collection because currently in these Plants, Industrial Material Purchasing is completely satisfied by CMS companies. The behavior of the CMS under the changing conditions of the variables is analyzed. The second part introduces the application of two best-fitting models derived from the Trafford House and the Ford Otosan İnönü Plant to the Ford Otosan Gölcük Plant. Acceptance probability tables that are generated by the best performing logistic regression models that suit operating parameters of CMS are displayed. Scenarios are set for investigating possible CMS companies that would be selected from a range of companies that are working with Ford Otosan Turkey.