Yöneticilerin kariyer planlaması ve kişisel başarı algısının belirlenmesine yönelik bir araştırma: Ordu ili Novada AVM örneği
A research on managers 'career planning and determining the perception of personal success: Ordu province, Novada Shopping Mall case
  1. Tez No: 669421
  2. Yazar: SİNEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN CORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde teknolojide yaşanan gelişimlerle birlikte dünya yeni bir hal almıştır. Dünyada yaşanan bu değişim ve gelişmeler iş hayatıyla birlikte bireyleri de etkilemektedir. Bu değişimden etkilenen iş dünyası daha kalifiye, daha bilgili, daha idealist ve daha çalışkan bireyleri tercih etmeye başlamıştır. Bireyler de kendilerini geliştirme adına artık daha yaratıcı ve daha faklı olma yoluna gitmeye başlamıştır. Buradan hareketle kariyer hedefi olan ve bu hedeflere ulaşabilmek için stratejik kariyer planlamaları yapan bireyler daha başarılı olmakta ve öne çıkmaktadır. Kendi kişisel başarısını iyi değerlendiren bir bireyin kariyer hedeflerine ulaşmada daha avantajlı olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu tez çalışmasının amacı, Ordu ili Novada AVM içerisinde bulunan mağazalarda yöneticilik yapan kişilerin kariyer planlarını yaparken hangi unsurlara dikkat ettikleri ile kişisel başarı algılarının belirlenmesidir. Bununla birlikte, katılımcıların kariyer planlama ve kişisel başarı algılarını belirleyerek bunların demografik ve tanıtıcı özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının analiz edilmesi bu araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleşebilmesi için Ordu ili Novada Alışveriş Merkezi içerisindeki mağazalarındaki 85 yöneticiye anket uygulanmıştır. Araştırmada yöneticilerin kariyer planlamalarına ilişkin hazırlanan sorular kendini değerlendirme, fırsatları tanımlama ve hedefleri belirleme olmak üzere üç boyuttan, yöneticilerin kişisel başarı algılarına ilişkin hazırlanan sorular ise sorumluluk alma, uyum sağlama ve azimli olma olmak üzere yine üç boyuttan oluşmaktadır. Yapılan bu araştırma sonucunda; yöneticilerin değişikliklere uyum sağlayabildikleri, kariyerlerinde kendilerini geliştireceğini düşündükleri, kendilerini ve isteklerini bildikleri, hedef belirlerken yeteneklerini göz önünde bulundurdukları, kariyer hedeflerine ulaşmak için yapması gerekenleri bildikleri ve kariyer planı yaparken hedeflerini belirledikleri görülmüştür. Bunun yanı sıra; yöneticilerin yaptıkları işe hâkim oldukları, kendisine verilen görevi yerine getirebilmek için çok çalıştıkları, yaptıkları işi kusursuz şekilde yerine getirdikleri, işi yaparken ortaya çıkacak sorunlarla başa çıkabildikleri, başarı güdüsünün kendileri için önemli olduğu ve zor işlerle uğraşmayı sevdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the world has taken a new turn with the developments in technology. These changes and developments in the world affect individuals as well as business life. The business world, affected by this change, has started to prefer individuals who are more qualified, more knowledgeable, more idealistic and hard-working. Individuals have started to become more creative and different in order to improve themselves. From this point of view, individuals who have a career goal and make strategic career planning to achieve these goals become more successful and stand out. It is thought that an individual who evaluates his / her personal success well will be more advantageous in reaching his career goals. The purpose of this study is to determine the personal success perceptions of the managers who are in charge of the stores in Novada Shopping Mall in Ordu, which they pay attention to while making their career plans. As a result of the research, be examined whether there is a relationship between career planning and personal success perception, and if there is a relationship, its direction will be revealed. However, determining the career planning and personal success perceptions of the participants and analyzing whether they differ according to their demographic and promotional characteristics constitute another purpose of this study. In order to achieve this goal, a questionnaire was applied to 85 managers at their stores in the Novada Shopping Center in Ordu. The questions prepared regarding the career planning of managers in the study consist of three dimensions: self-evaluation, defining opportunities and determining goals, and questions about managers' perceptions of personal success are composed of three dimensions: taking responsibility, adaptation and perseverance. As a result of this research; It has been observed that managers are able to adapt to changes, think that career will improve themselves, know themselves and their desires, consider their talents when setting goals, know what they need to do to reach their career goals, and set goals while making a career plan. And also; It has been observed that managers have a good command of their work, work hard to fulfill the task assigned to them, perform their job perfectly, cope with the problems that may arise while doing the job, success motivation is important for them and they love to deal with difficult jobs.