A Study of different perspectives in facility location problems
Tesis yer seçimi problemlerinde çeşitli özelliklerin araştırılması
- Tez No: 129325
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET TESİS YER SEÇİMİ PROBLEMLERİNDE ÇEŞİTLİ ÖZELLİKLERİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı tesis yeri seçimi problemlerinin çözümüne yönelik bir metodoloji geliştirmektir. Afet yönetiminde lokasyonların seçiminde ana kriter, acil durum başlangıcından yaralılara ulaşma arasında geçen zaman olarak tanımlanan yanıt verme zamanı minimize edilmesidir. Öte yandan tedarik zinciri yönetiminde yer seçiminde ana kriter daha çok maliyetler olmaktadır. Toplam maliyet yeni depo açmanın yatırım maliyeti ve müşterileri depolara atamanın değişken maliyetinden oluşmaktadır. Ayrıca markete yakın olmak da başka bir alternatif amaç fonksiyonu olabilir. Tesis yer seçimi problemleri bu çalışma içersinde detaylandırılacaktır. Üç farklı model geliştirilmiştir. Bunlardan birincisi basit bir modeldir. Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla depo açmak hedeflenmektedir. İkinci model hiyerarşik bir modeldir. Müşteri ihtiyaçları depolardan karşılanırken, depoların ihtiyacı dağıtım kanallarından karşılanmaktadır. Üçüncü model ise dinamik bir modeldir. Depoların kurulumu müşteri ihtiyaçlarına göre farklı periyotlarda yapılmaktadır. Tesis yer seçimi problemlerinin çözümü için araştırmacılar pek çok yöntem geliştirmişlerdir. Bu çalışma kapsamında fuzzy modelleme, senaryo analizi, stokastik programlama ve Lagrangian relaxation geliştirilen modellere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A STUDY OF DIFFERENT PERSPECTIVES IN FACILITY LOCATION PROBLEMS The objective of this study is to develop a methodology for the problem of locating depots or plants. The primary criterion for the emergency case is to locate depots so as to minimize the mean response time. On the other hand, the primary criterion for the selection of plants is related to mostly cost minimization. The total cost, which has to be minimized, is the sum of the fixed costs of opening facilities and the variable costs of assigning customers to the facilities. Also being close to the markets can be another alternative objective. The facility location and allocation problem will be detailed throughout this study. Three different models with different objective functions are developed. The first model is a basic model, which has a one level structure. The aim is to locate depots to satisfy the customer demands. The second model is a hierarchical model, which has a two-level structure. Customers are satisfied by the depots and the depots are satisfied by the distribution centers. So there are two location decisions for depots and distribution centers. The third and the last model is a dynamic model. It has a one level structure with time dimension. The decision of locating depots can be made in different time periods. To solve the facility location and allocation problems, researchers have developed different methodologies. In this study, some of these methodologies such as fuzzy modeling, scenario analysis, stochastic programming and Lagrangian relaxation are used to apply the developed mathematical models.