Reengineering of Turkish disaster management system
Türkiye'deki afet yönetiminin yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 139413
  2. Yazar: FATMA HANDE TÜRÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DEKİ AFET YÖNETİMİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI Bu çalışmanın üç ana hedefi vardir. İlki, Türkiye'nin milli boyutta ve il boyu tunda mevcut afet yönetimi organizasyonunu incelemek, ülkeye has özellikleri göz önüne alarak, mevcut hukuki yapı içinde kalmak suretiyle organizasyon ve planlama değişiklikleri önermektir. Bir diğer amaç, milli bir afet yönetim bilgi sistemi oluşturma yolunda minimum ihtiyaçları karşılayacak, ana hatları ile standartları oluşturacak, afet öncesi ve sonrası her türlü çalışmanın verimli bir şekilde yürütülmesine, planlanmasına ve kurumlar arasında iletişime imkan sağlayacak bilgi altyapısının tasarlanmasıdır. Son çalışma ise, otomasyon yolunda, hızlı ve doğru kararı vermeye yardımcı olacak eniyileme metotlarının acil durum karar verme sürecinde kullanılmasıdır. Bu doğrultuda yapılan çalışma genel olarak acil durum servis birimlerinin yerlerinin belirlenmesine dayan maktadır. Çalışmada Türkiye'nin mevcut afet yönetim organizasyonu hiyerarşik sıra ve ana hizmet fonksiyonlarına göre ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bunun yanında ku rumların bilgi envanterlerini paylaşmalarına olanak sağlayan bir bilgi sisteminin tasar lanmasına yardımcı olacak mevcut uygulamalar incelenmiştir. Yer seçimi problemi de, literatürde bulunan mevcut birçok modelleme tekniği ve perspektif açısından ele alınmıştır. Çalışmaların sonucunda, milli acil durum yanıt planı niteliğinde ihtiyaçları, sorumlu kurum ve kuruluşları, amaçları, değişik alternatifleri tanımlayan bir çerçeve; bilgi gereksinimlerini, veri tabanı yapışım, durum-değerlendirme raporlarım, veri iletim ağım tanımlayan bir bilgi altyapısı tasarlanmış; yer seçiminde acil durum karar verme sürecini eniyileyecek bir model oluşturulmuş, yer seçimini static, dinamik ve scenario analizi bakış açıları ile ele alan bir gerçek hayat uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT REENGINEERING OF TURKISH DISASTER MANAGEMENT SYSTEM The objective of this study is three-fold. One objective is to examine the current national and provincial disaster management system in Turkey to learn its character istics and to suggest possible organizational and planning changes within current legal frameworks. Another is to present the minimum requirements and standards for an information management system that will form a basis for managing the pre and post- disaster activities in an organized and effective way. The final objective is to develop an optimization tool to facilitate emergency decision making, one capable of locating the emergency service stations (EMS) that will be used by the local community at the initial stage of disaster response operations. In this study the current situation in disaster management organization will be detailed thoroughly by hierarchical order and according to main functions. The current literature on establishing an informa tion system will be summarized in this context. In order to note different approaches to the facility location and allocation problem, recent research will be presented in the following chapters. The conclusion of this study includes a framework for a na tional response plan identifying needs, responsible organizations, goals and objectives and a range of alternative measures; a definition of management information system infrastructure, which determines the data requirements, database structure, assess ment - requirements reports, data transmission network. Finally, a real life application of optimization, which treats the emergency facility location problem from different perspectives and optimizes the decision with static, dynamic and scenario analysis approaches and various objective functions.