Effects of P-delta hysteresis model on the ductility based seismic design of precast concrete industrial structures
P-delta ve yük-deformasyon modelinin prefabrike betonarme endüstriyel yapıların süneklik esaslı tasarımı
- Tez No: 129332
 - Danışmanlar: DR. SAMİ AND KILIÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET P-DELTA VE YUK-DEFORMASYON MODELİNİN PREFABRİKE BETONARME ENDÜSTRİYEL YAPILARIN SÜNEKLİK ESASLI TASARIMI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Prefabrike betonarme endüstriyel yapılar 1999 Türkiye depremlerinde önemli hasarlara maruz kalmışlardır. Bu tez çalışmasında, bu depremlerde kaydedilmiş yer hareketlerinin, prefabrike betonarme endüstriyel yapılar üzerindeki sismik talepleri, bu tek serbestlik dereceli sistemlerin doğrusal elastik olmayan zaman tanım alanı analizlerinde P- delta ve farklı yük-deformasyon model etkileri dikkate alınarak incelenmiştir. Bu analizler hem sabit süneklik hem de sabit R katsayısı kavramları göz önüne alınarak yapılmıştır. Eğer akma sonra rijitlikler sıfıra eşitse, rijitliği azalan ve bilinear yük-deformasyon modelleri için yaklaşık sismik taleplerin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Ayrıca P-delta etkilerinin rijitliği azalan yük-deformasyon modelde, bilinear model için olduğu kadar önemli olmadığı sonucuna varılmıştır. Sabit R katsayısı analizlerinden, TDY98'de kabul edilen eşit deplasman kavramının, bu yapıların tasarımında geçerli olmadığı sonucuna varılmıştır. P-delta etkileri, sabit süneklik ve sabit R katsayısı analizleri sonuçlan göz önüne alınarak, periyot, süneklik ve akma sonrası rij itlik oranına bağlı yeni bir R katsayısı formülü ileri sürülmüştür. Bu tez çalışmasının diğer bir konusu olan prefabrike betonarme endüstriyel yapıların deplasman sünekliği kapasiteleri, bazı güvenilir ve dizayna yönelik kabuller yapılarak hesaplanmıştır. İleri sürülen R katsayısı ve bu yapıların deplasman sünekliği kapasiteleri hesabı, prefabrike betonarme endüstriyel yapıların Süneklik Esaslı Tasannu isimli yeni bir tasarım metodu içerisinde birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF P-DELTA AND HYSTERESIS MODEL ON THE DUCTILITY BASED SEISMIC DESIGN OF PRECAST CONCRETE INDUSTRIAL STRUCTURES Industrial precast concrete industrial structures suffered significant damage during 1999 Turkish earthquakes. In this thesis the seismic demands of the ground motions, recorded during these earthquakes, on the precast concrete industrial structures are examined considering P-delta and different hysteresis model effects by carrying out nonlinear time history analyses of these single degree of freedom structures. These analyses are carried out both for the concepts of constant ductility and constant R factor. It is observed that approximate demands were imposed for stiffness degrading and bilinear hysteresis models if the postyield stiffnesses were equal to zero. Also it is reached that P- delta effects were not important for stiffness degrading hysteresis model as for bilinear model. Constant R factor analyses concluded that equal displacement concept, which is accommodated in TSC98, is not valid for the seismic design of these structures. A new R factor formula depending on the period, ductility and strain hardening ratio is proposed considering P-delta effects, constant ductility and constant R factor analyses results. Another subject of this thesis, displacement ductility capacity of precast concrete industrial structures are assessed with some reliable and design oriented assumptions. Proposed R factor formula and assessment of the displacement ductility capacity of these structures are combined within a new design method, Ductility Based Design, of the precast concrete industrial structures.