Blind collision resolution for wireless multiple access using independent component analysis
Telsiz çoklu erişim için bağımsız bileşen analizi kullanarak gözü kapalı çarpışma çözünürlüğü
- Tez No: 129336
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DELİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TELSİZ ÇOKLU ERİŞİM İÇİN BAĞIMSIZ BİLEŞEN ANALİZİ KULLANARAK GÖZÜ KAPALI ÇARPIŞMA ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ Telsiz rasgele erişim şebekelerinde birden fazla kullanıcının aynı anda arama yapması durumunda kullanıcıların veri paketleri çarpışır. Alıcı tarafından bu paket lerin ayrıştırılması için kullanılan dilimli ALOHA gibi klasik yöntemlerin, yeniden iletim açısından oldukça uzun zaman harcadıklarından dolayı, zayıf bir üretilen iş ve gecikme başarımı sergiledikleri bilinmektedir. Bu durum, sinyal işleme uygula malarında kullanılan sinyal ayrıştırma yöntemlerinin yukarıda bahsedilen çarpışma sorununun çözümü için kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bunun sonucu olarak şebeke çeşitlemeli çoklu erişim (ŞÇÇE) ve gözü-kapalı şebeke çeşitlemeli çoklu erişim (GŞÇÇE) gibi uygulamalar denenmiş ve çok daha iyi başarım sergilemişlerdir. Bu yöntemlerde çarpışma sonrasında veri paketlerinin yeniden iletimi belirli bir sayıda olup, kesinlikle rasgele bir özellik göstermemektedir. ŞÇÇE çarpışma çözünürlüğünü her kullanıcının veri paketine sadece o kullanıcıya özgü bir kimlik kodu ekleyerek sağlamaktadır. GŞÇÇE ise bu işi, Paralel Çarpan Analizi kullanarak, gözü kapalı bir biçimde halletmektedir. Bu çalışmada bir başka gözü kapalı kaynak ayırma yöntemi olan bağımsız bileşen analizi (BBA) kullanılarak çarpışma çözünürlüğü yüksek bir üretilen iş ve gecikme başarımıyla sağlanmaktadır. Ayrıca, BBA başarımı ŞÇÇE ve GŞÇÇE yöntemlerininkiyle karşılaştırılmaktadır. BBA'nin da ihtiyaç duyduğu yeniden iletim sayısı belirli olup, uzam çeşitlemesi kullanılarak bu sayı daha da aza indirilebilmek tedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BLIND COLLISION RESOLUTION FOR WIRELESS MULTIPLE ACCESS USING INDEPENDENT COMPONENT ANALYSIS In wireless random access networks, packet collision is an important medium access problem for the packet radio environment. Simple protocols such as the slotted ALOHA do not provide an efficient solution to the collision problem since they gen erally suffer from a severe throughput penalty and the underutilization of the channel resources. Thus, signal separation techniques used in signal processing can be employed to improve the throughput and delay performance of the system. Network-assisted di versity multiple access (NDMA) and blind network-assisted diversity multiple access (BNDMA) are two such techniques. User specific ID sequences are necessary to be in serted to the transmitted data packets to resolve the collision by NDMA. BNDMA does not need this requirement, and collision is resolved by using parallel factor (PARAFAC) analysis. In this thesis, independent component analysis (ICA) is integrated into the multiple access mechanism to provide a significant improvement in terms of system throughput and the transmission delay. Performance comparisons with NDMA and BNDMA are furnished. The number of unresolved packet retransmissions is controlled by the base station and can be decreased through spatial diversity.